Netýkavky (Impatiens)

Netýkavky neboli balzamíny nemají rády plné slunce, babičky je pěstovaly na stinných místech. Jsou to docela žíznivé rostliny, které potřebují stále vlhký substrát. Při hnojení je třeba dávat pozor na dávkování. Nepotřebují totiž tolik hnojiva jako ostatní balkónovky. Květy po odkvětu samy odpadnou, není třeba je odstraňovat. Babičky pro ně měly něžné názvy jako ančičky, sultánky, pilné lízinky.

Vitálky (Sanvitalie procumbeus)

Oblíbená letnička pro svoje drobné žluté květenství. Potřebuje sluneční svit a dostatek vláhy. Květní převisy tvoří od června do konce září. Je spokojená v běžném substrátu a s hnojením jednou za čtrnáct dnů. Pro svoje svítící žluté květy se jí přezdívá aztécké zlato.

Muškáty (Pelargonium)

Rozkvetlé muškáty jsou venkovskou klasikou. Dříve byly takřka v každém venkovském truhlíku za oknem. Babička se o ně s pečlivostí starala, aby jimi v létě ozdobila okna. Oblíbené byly vzpřímené (my jim dnes říkáme babičkovské), ale i převislé. Mají mnoho kultivarů a barev. Jsou oblíbené pro svoji skromnost, snadné přezimování a množení. Vyžadují slunce a vydrží i úpal. V letním období je nutné dbát na pravidelnou zálivku a hnojení. Odkvetlé květy je třeba vylamovat, podpoří se tím nová květenství. Babička říkávala muškátu honzík.

V létě si můžete osázet truhlíky pestrobarevnými květinami

Zdroj: Youtube

Aksamitníky (Tagetes)

Afrikány-aksamitníky nesměly za oknem chybět. Nejenže plnily okrasnou funkci, ale především svým aroma odháněly od otevřených oken mouchy a komáry. Velice nenáročná letnička, která snadno a rychle vyroste ze semen posbíraných v minulé sezoně. Vyžaduje slunce a pravidelnou zálivku. Odkvetlé květy je třeba odlamovat. Babička afrikány také pěstovala v záhonech, aby odradila hlodavce a savý hmyz. Afrikánům se často říkávalo "smraďoši" díky jejich pronikavému aroma.

Begónie stálokvěté (Begonia semperflorens)

Begonkám se lidově říká voskovka pro jejich lesklé listy. Nasazují bohaté květenství, pro pěstování vyžadují mírně kyselou a výživnou půdu, pravidelnou zálivku. Zaštipováním se udržuje kompaktní tvar. Často se vysazovaly na hroby, ale zkrášlí i okna. Jsou využívány do skupinových výsadeb ve volném prostoru. Možná i vaše babička nazývala begonky cukrdlátka nebo ledovky.

Lobelky (Lobelia)

Záplavu modrých, růžových nebo bílých kvítků vždy v truhlíku vykouzlí lobelka. Má ráda slunce i polostín, potřebuje dobře propustnou humózní půdu. Květenství je závislé na pravidelné zálivce. Zastřižení po odkvětu zajistí nasazení nových květů. Dařit se jí bude také na záhoně, nejen v truhlíku. Pro své jemné květy si vysloužila přezdívku něžná.

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Další krásnou popínavkou určenou k převisům byla lichořeřišnice, lidově řeřicha. Dokázala vytvořit na okně nevídanou barevnou podívanou. Roste v dobře vyhnojeném substrátu a vyžaduje časté zalévání. Babička lichořeřišnici používala na opary a dělala z ní tinkturu proti zánětům, nachlazení a bolestem v krku. V lidovém nářečí se jí přezdívá kapucínka.

Petúnie (Petunia)

Pestrobarevné petúnie jsou na okně vždy chloubou. Slunečná strana je ideální pro jejich krásné květy. Vyžadují pravidelnou zálivku, netolerují přeschnutí a potřebují výživu každý týden. Problémem je vysoká vzdušná vlhkost a deště. Jsou náchylné na plísně. Je dobré také hlídat škůdce, hlavně savý hmyz, který se v porostu často objevuje. Petunky, jak se jim lidově říká, patří mezi stálice do výsadeb truhlíků a nádob.

Paprskovky (Osteospermum)

Letnička pěstovaná ve volné půdě i v nádobách. Hodí se do skupinových výsadeb, dorůstá do 35 cm výšky. Květy podobné kopretině jsou závislé na slunečním svitu. Pěstujeme ji v propustné půdě s dostatečnou závlahou a hnojením. Při dobrém zacházení kvete po celou sezónu. Pro svůj vzhled a původ se jí přezdívá africká kopretina.

Milion bells (Calibrachoa)

Přezdívku minipetúnie si vysloužily podle podobného květenství s petúniemi - jen v menší velikosti. Potřebují slunce, výživu a přiměřenou zálivku. Při přemokření anebo deštivém počasí jsou náchylnější na choroby. Svoji něžnou krásu budou ukazovat celou letní sezonu.

Související články

Zdroje informací: www.abecedazahrady.dama.cz, www.youtube.com