Značnou část těchto požadavků umějí moderní matrace vyřešit, při jejich výběru je tedy důležité si ujasnit, co nám vyhovuje a co rozhodně nechceme. Kvalitní matrace není úplně levná, většina solidních výrobců ovšem nabízí několik produktových řad, které jsou přizpůsobené „různě hlubokým“ kapsám.
- Ranní únava, ospalost, vyčerpání, dokonce bolavá záda, to vše mnohdy signalizuje, že spíme na nevhodné matraci.
Výběr vhodné matrace pro konkrétního uživatele je docela věda, určitě se vyplatí porovnávat různé nabídky různých firem. A co je nejdůležitější: Na vybrané matraci bychom si měli alespoň 10 minut zkusmo poležet. Jen tak poznáme, že nám bude opravdu vyhovovat. Z tohoto důvodu bychom také nikdy matraci neměli kupovat jen podle reklamních letáků.
Elektronika pro zdravé ležení
Kdo si chce ověřit, že mu vybraná matrace opravdu vyhovovuje, může zamířit do prodejny vybavené tzv. měřicí dekou — zařízením, které snímá tlak v určitých bodech mezi tělem a matrací.
Na monitoru pak lze podle barvy poznat, zda někde není příliš velký tlak na pokožku a povrchové tkáně těla, neboli zda není omezen průchod krve v kapilárách. Důsledkem tohoto omezení jsou bolesti svalů, brnění končetin nebo dokonce proleženiny. Právě kvůli tomuto tlaku dostává mozek i ve spánku signály, že by mohl být narušen krevní oběh. A v noci se kvůli tomu na lůžku až 100x otočíme!
Co máme na výběr?
Zažitým synonymem pro novodobou matraci je matrace „molitanová“. Jednoduchá matrace z jednoho typu polyuretanové pěny je relativně levná, stabilní a pevná, pro každodenní použití ovšem není příliš vhodná — hodí se spíše pro příležitostné spaní například na chatě nebo pro návštěvy. Moderní matrace bývají složeny z několika vrstev z různých materiálů, z nichž každá má jiné vlastnosti a plní určitou úlohu. Výsledný „sendvič“ je pak kombinací toho nejlepšího z nich. Vysvětleme si některé pojmy, se kterými se můžeme u matrací setkat:
Studená pěna
Bývá označována též jako HR pěna. Má ve srovnání s polyuretanovou matrací větší póry, je prodyšná, elastická, pevná a má dlouhou životnost. Tato pěna může být vyrobena i z přírodních surovin, nejčastěji z rostlinných olejů (například skočce nebo ze sóji), nezatěžuje pak tolik životní prostředí a je velmi vhodná pro alergiky.
Líná pěna
Bývá nazývána visco pěna, pěna s pamětí, kosmická nebo termoaktivní pěna. Při kontaktu s tělem přizpůsobuje svou tuhost absorbovanému teplu a zatížení a kopíruje tak postavu ležícího. Po opuštění postele se pěna opět vrátí do původního tvaru. Při spaní na ní nehrozí „přeležení“, protože se během spánku nenarušuje krevní oběh.
Latexové matrace
Kvalitní matrace je uspořádána do tzv. zón: aspoň tří, běžně však i sedmi. Zónové uspořádání poskytuje individuální oporu zvlášť v oblasti hlavy, ramen, trupu, boků a nohou. Zajišťuje tak ideální anatomickou polohu těla v průběhu spánku.
Mají vynikající ortopedické vlastnosti a dlouhou životnost. Dnes jsou obvykle tvořeny směsí přírodního a umělého latexu, aby se vylepšily jejich antialergické vlastnosti.
Pružinové matrace
Mají oproti dřívějším typům větší množství menších pružin ukrytých jednotlivě ve speciálních taštičkách, mají dobré ortopedické vlastnosti a jsou prodyšné.
- Novinkou na trhu jsou matrace s jádrem z plastových pružin, které vyhoví i jedincům, kterým nevyhovují konvenční pružiny z kovového drátu.
Měkká, nebo tvrdá?
Na tom, zda je lepší matrace tvrdší nebo měkčí, se odborníci zatím neshodli. Matrace by však měla vždy být především pevná, o její měkkosti či tvrdosti rozhoduje povrchová vrstva.
Obecně řečeno tvrdší povrchy preferují muži, mladší ročníky a lidé s vyšší hmotností, měkčí povrchy vyhledávají ženy, senioři a „muší váhy“. Výrobci matrací tomuto nesouladu vyšli vstříc a u některých typů matrací nabízejí na jedné straně měkčí a na druhé straně tvrdší povrch. Každý si pak může zvolit povrch, který mu vyhovuje a třeba jej měnit podle potřeby (například při bolestech v zádech).
A jak poznat, zda je matrace správně tvrdá právě pro nás?
Lehneme-li si na záda, měla by být páteř ve svém přirozeném, esovitě zakřiveném tvaru, a při ležení na boku v rovině.
- Vhodnost volby lze ověřit i pohmatem: Pokud při lehu na zádech položíme mezi tělo v oblasti beder a matraci ruku, je povrch příliš tvrdý. Jestliže do těchto míst ruku nelze vsunout, je matrace příliš měkká.
Hlavně vzdušně
Ať chceme, nebo ne, matrace je přímo semeništěm roztočů. Příčina? V noci se potíme (vypotíme od 200 ml až po 1 l potu!) a vlhkost se vsakuje do matrace. Vinou této skutečnosti se v postelích drží obrovské množství roztočů, kteří pak bývají pohromou pro alergiky.
Jak přítomnosti roztočů zabránit?
- Matrace by vždy měla být odvětrána odspodu, tj. neměla by ležet na jednolité podložce, nýbrž na lamelovém roštu.
- Další možnosti skýtá samotná konstrukce matrace: Dobře provzdušněné jsou matrace pružinové, u těch ostatních výrobci volí nejrůznější perforace a provětrávací kanálky v jednotlivých vrstvách matrace.
- Před roztoči se lze bránit i speciálními antialergickými potahy matrací (například s obsahem stříbra).
I běžné potahy by ovšem měly být snímatelné a prací (alespoň na 60 °C). Výhodné je, když lze potah zipem rozdělit na dvě poloviny, které snadno vypereme v běžné domácí pračce.
Abychom potah nemuseli prát tak často, je rozumné dokoupit chránič matrace, který udržíme lépe v čistotě, navíc ochrání samotnou matraci a funguje jako další izolační vrstva.
Co nabízejí potahy matrací
- Speciální povrchy odstraňující roztoče (příčina astmatu), plísně (příčina zápachu) a bakterie.
- Povrchy obsahující výtažky s blahodárnými účinky na lidskou pokožku – například z jojoby, sóji či aloe vera.
- Povrchy s uhlíkovými vlákny, které pomáhají zbavovat tělo statické elektřiny.
- Obsah tzv. „acetátového vlákna“, které při styku s vlhkostí (pot, vzdušná vlhkost) chemickou reakcí uvolňuje kyslík — přirozenou dezinfekci potahu.
Foto Hilding Anders, archiv