Jedlá soda si zaslouženě získala přezdívku jako univerzální čistič. Poradí si se špinavou pračkou, vyčistí připáleniny, odstraní zápach v místnosti. To vše a mnohem víc jedlá soda svede, přesto byste ji neměli podceňovat. Tato ingredience čistí právě díky své zásadité reakci, která může mít negativní vliv na určité druhy materiálu. Na ty byste ji nikdy neměli použít!

Podívejte se na video, jak bezpečně využívat jedlou sodu v domácnosti:

Zdroj: Youtube

Hladký povrch skla

Ať už se jedná o okenní sklo, zrcadlo nebo skleničku, nikdy byste je jedlou sodou čistit neměli. Jedlá soda by totiž povrch mohla narušit, poškrábat a zmléčnit. Používejte proto speciální čistící prostředky, u kterých poškození skla nijak nehrozí.

Stříbro a zlato

Pokud uslyšíte, že roztok z jedlé sody dokáže vyčistit stříbro a zlato, nevěřte tomu. Po kontaktu s jedlou sodou stříbro ztratí patinu a rychleji dojde ke zmatnění a zešednutí povrchu. Totéž platí i o pozlacených hrníčkách a jiném nádobí. Drhnutí jedlou sodou může povrch poškrábat nebo odřít.

Dřevěná podlaha či nábytek

Jedlou sodou byste nikdy neměli čistit ani věci ze dřeva. Může narušit jejich ochrannou vrstvu. Kvůli tomu se dřevo stane matnějším a náchylnějším na poničení. Pokud tedy budete potřebovat vyčistit špínu z dřevěné podlahy nebo nábytku, smíchejte vodu s mycím prostředkem určeným na dřevo.

Sklokeramická varná deska

Čistit sporák jedlou sodou můžete, jen pokud nemáte sklokeramickou varnou desku. U té by mohlo dojít k jejímu poškrábání i zmatnění povrchu.

Hliníkové hrnce a pánve

Nikde není zakázáno čistit jedlou sodou hliníkové hrnce a pánve, ale musíte dodržovat jednu důležitou zásadu. Jakmile dané nádobí vyčistíte, okamžitě ho důkladně omyjte vodou. Delší působení jedlé sody na hliník by totiž mohlo způsobit oxidaci kovu, což má za následek změnu barvy povrchu. Z krásně světlého nádobí tak budete mít hnědě flekaté hrnce a pánve.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články

Zdroje: bhg.com, prozeny.cz, svetzeny.cz