Víte, že některé potraviny nepatří do ledničky?
Zdroj: Profimedia

Tyto potraviny za žádnou cenu nedávejte do lednice. Riskujete zdraví

I když jsou lednice a mrazák místem, kam jsme schopni schovat téměř jakoukoli potravinu, faktem je, že se sem mnohé z nich dávat nemají. Nejenže rychleji stárnou, ale mění se i jejich kvalita a také často plesniví, což je veliký zdravotní problém.

Zdroje: living.iprima.czzpravy.aktualne.cz

Jak si poradit s pořádkem v lednici?

Schovat všechny potraviny do ledničky je snadné a v chladu přece také déle vydrží. Jenže ne všechny potraviny si v lednici uchovají své kvality, nebo ještě hůř - začnou plesnivět kvůli vyšší vlhkosti. V takovém případě rozhodně nejde o ušlechtilé plísně na sýrech, ale zdravotní nebezpečí, které proudem vody nesmyjete.

Královny pořádku vědí, co kam umístit a co rozhodně do ledničky nepatří. O své tipy a zkušenosti se podělila Lucie v tomto krátkém videu.

Do lednice nepatří spousta potravin

I když mají mnohé lednice samostatnou sekci určenou pro zeleninu a ovoce, ne všechny tyto plody do ledničky patří.

Především v našich končinách není nutné chladit ovoce. Raději najděte chladnější místo v bytě, kam můžete bez problému umístit tác nebo koš s ovocem i zeleninou. Do lednice v žádném případě nepatří citrusy, brambory nebo cibule. Z veškerých plodin právě tyto ztrácejí nejvíc na kvalitě. Zelenina a ovoce, které se rozhodnete uskladnit v lednici, patří nejčastěji do nejspodnější části.

Moderní lednice se mohou ve svém uspořádání mírně lišit, proto zjistěte při nákupu, které sekce jsou určené k uskladnění konkrétních potravin. Mohou mít totiž nejen police, ale také různé zásuvky a šuplíky na sýry, uzeniny či jiné.

Potraviny byste měli do lednice dávat vždy uzavřené v krabičce, aby se z pokrmu zbytečně neodpařovala voda. To nesvědčí potravinám, ale ani lednici, která musí více chladit. S vyšší vzdušnou vlhkostí se můžete také začít potýkat s častějším plesnivěním potravin.

kompot plíseň Použitelnost obsahu otevřeného kompotu prodloužíte tím, že do něj budete "sahat" jen čistou lžičkou či naběračkou. Prsty, ani špinavé, olíznuté či použité příbory do sklenice nepatří.  Zdroj: shutterstock.com

Napřed do špajzu, pak až do lednice

Dalším nešvarem a zbytečným plýtváním je uskladňování konzerv či neotevřených sterilizovaných potravin. Ty mohou určitě přečkat i parné léto v policích skříňky nebo špajzu. Do lednice je dejte až po otevření. Abyste prodloužili trvanlivost obsahu otevřených konzerv či zavařovacích sklenic, používejte k vyjmutí potraviny vždy čisté příbory a nesahejte na potraviny rukama.

Otevřené konzervy a zavařovací sklenice patří do dvířek ledničky, společně s otevřenými džusy, mlékem či dresingy. I ty totiž zvládnou po nějakou dobu uskladnění mimo lednici, dokud jste je ještě neotevřeli. Platí to i pro majonézy, které už dávno nejsou vyrobené z čerstvých vajec, proto není nutné nakládat s nimi jinak.

Do lednice také nepatří pečivo, sušenky nebo různé krekry a smažené brambůrky. Všechny tyto jinak suché potraviny natáhnou vzdušnou vlhkost a jsou vyloženě nedobré. U pečiva je proto vhodnější zmražení. Otevřené křupky a podobné pochutiny ztrácejí na kvalitě, i když jsou uloženy v suchu, nicméně je rozhodně lepší sáček uzavřít a uskladnit ve špajzu.

Akční letáky