V první řadě tam nepatří nože. Od hladkých po vroubkované, od malých po ty obrovské šéfkuchařské. Všechny se v myčce působením silného tlaku vody i tím, jak se třou o všechno ostatní, silně tupí. Některé tak, že už je dokonce nikdy nenabrousíte. Proto je lepší je do myčky vůbec nedávat a mýt je pěkně postaru v ruce. To samé platí i pro škrabky, struhadla a jakékoli další podobné pomůcky.

Ve videu na YouTube, na kanále Consumer Reports se podívejte na 5 věcí, které byste nikdy neměli dávat do myčky.

Zdroj: Youtube

Dřevěná prkénka

Nejdřív spousta vody, potom silné sušení. Tohle přesně dřevo nesnáší a pokud budete jakékoli dřevěné náčiní nebo prkénka mýt často v myčce, odmění se vám jen popraskáním a zničením. Do dřeva se navíc může vsáknout víc mycího prostředku, než byste chtěli. Lepená prkénka se můžou snadno rozlepit. A pozor, podobně trpí v myčce i jakékoli rukojeti nebo držadla. Pokud je něco opravdu hodně zašpiněné, jedním umytím se nic nestane. Nezapomeňte pak ale dřevo pořádně vyživit a neopakujte to příliš často.

Teflonový povrch

Automatické mytí teflonový povrch poškozuje a to platí pro náčiní stejně jako pro pánve. Narušuje totiž nepřilnavou vrstvu. Na první pohled to sice není vidět, ale brzy se na něm začnou věci připalovat a časem se dokonce začne loupat – a v tu chvíli už teflon není tak docela bezpečný. Mytí v myčce se proto vyhněte, lepší je umýt pánev nebo hrnec hned po použití v ruce a pak pečlivě vysušit.

Dávat nebo nedávat?

Skleněné nádobí

Broušené, malované nebo jinak speciálně upravované myjte určitě v ruce. Normálním skleničkám nebo miskám mytí nevadí, pokud ale používáte hodně vysoké teploty nebo ne úplně ideální přípravek, mohou se na nich časem objevit šmouhy. Na funkci sice vliv nemají, ale pěkné taky nejsou.

Plastové misky a krabičky

Plasty jsou citlivé na teplo, a proto je potřeba dbát při jejich mytí vyšší opatrnosti. V tomto případě jasně platí, že byste se měli řídit symbolem na dnu mísy, krabičky či jiného nádobí. Pokud na něm symbol pro myčku chybí, věc jednoduše do myčky nepatří.

Pánve a hrnce

Tedy mimo těch teflonových, o nichž už víte. Platí vlastně stejné pravidlo, jako v případě plastů. Pokaždé hledejte symbol, který vám jasně řekne, jestli nádobí může do myčky nebo ne. Obecně ale platí, že ani litině, ani jakýmkoli nepřilnavým povrchům nedělá myčka dobře. Nerezu sice neuškodí, ale může na něm nechávat mapy a ani velký hrnec pokaždé neumyje úplně dobře. Myčku je proto lepší nechávat jen pro hodně špinavé případy, zbytek pečlivě odmočit a mýt tak jemně, jak dovedete.

Související články

Zdroj: časopis Receptář