Většina vybavení do kuchyně počítá s moderními přístroji a mytím v myčce. Přesto se najde pár kousků, kterým pobyt v myčce škodí. Takový omyl pak může přijít pěkně draho.

Zdobení mizí

Do myčky nepatří hlavně kovem nebo zlatem zdobené jídelní nádobí, často drahocenné vzpomínky po předcích. V tomhle případě asi trochu tušíte, že mytí v myčce není nejlepší volbou. Starožitné kávové a čajové servisy, olovnaté i zlacené sklo nejsou na mytí v myčce připraveny a velmi rychle ztrácí svůj jedinečný vzhled. Stejně tak dopadnou i některé moderní kousky, třeba ty ručně zdobené nebo s nalepeným a vypáleným obrázkem. Intenzivní mytí brzy smyje krásné ozdoby a zbude sice čisté, ale nevzhledné nádobí. V případě starých glazovaných předmětů, eventuálně nádobí s nekvalitní glazurou, pak hrozí její popraskání.

I některé druhy skla v myčce trpí. Vytváří se na nich bělavý povrch, skleničky ztrácí

svůj lesk a vypadají už napořád tak trochu špinavě. Dodržujte pokyny, která najdete na obalu konkrétních skleniček a hrnečků, najdete tam upozornění, zda se mají mýt ručně nebo jim myčka nevadí. Stejně tak se vyplatí použít při mytí skla v myčce přípravky na jeho ochranu a leštění a hlídat správný program (sklo se používá jemný program, který zachází opatrně s teplotou).

Nože v myčce trpí

Pokud se zaměříme na kuchyňské nože, najdeme na jejich obalu většinou informaci, že se v myčce mýt mohou. Bohužel, to není pravda. Mytím v myčce se sice nože nezničí, ale dojde k jejich ztupení. Působením teploty a mycích prostředků se narušuje povrchová vrstva oceli a ostří se tak velmi rychle ztupí. Ze stejného důvodu do myčky nepatří struhadla a škrabky na zeleninu, které se navíc už nikdy nedají nabrousit. Nože s dřevěnou nebo lepenou střenkou trpí ještě více, protože působením mycího procesu se dřevo rychle opotřebuje a lepené části se mohou od sebe oddělit, praskat a od kovové části se odloupnout. Šroubky a nýty v rukojeti navíc v myčce rezavějí, hlavně pokud výrobce šetřil na kvalitním materiálu. To vše přispívá ke ztrátě vzhledu a funkčnosti nože.

Pozor na plast, dřevo i teflon

Plastové výrobky jsou samostatnou kapitolou, většina mytí v myčce snáší, vždy ale prostudujte informace, které najdete na obalu nebo přímo na výrobku. Vadí jim hlavně vysoká teplota, teplem může dojít k deformaci materiálu. Obecně je lepší umístit plastové výrobky do horního koše v myčce. Topné těleso myčky je totiž dole a proto je tam i vyšší teplota.

V případě dřevěného nádobí si dejte pozor především na kuchyňská prkénka. Ty se vlivem cyklického tepelného namáhání po čase zkroutí a rozlepí. Z lakovaných dřevěných rukojetí a držadel kromě toho mizí a oprýskává lak, olejované dřevěné předměty mytím v myčce zase toto ochranné napuštění ztrácí. Neošetřené dřevěné nádobí (například vařečky) trpí v myčce nejméně.

Obezřetní musíte být i v případě teflonového nádobí. Méně kvalitní teflonový povrch se po opakovaném mytím v myčce může začít odlupovat a vám nezbude, než pánev s poškozeným povrchem vyhodit.

  • Než dáte nějaký kousek do myčky, vždy si prostudujte doporučení od výrobce, zda tento způsob mytí snáší.