Aviváž nepatří do každého praní!

Aviváž je sice hlavně změkčovač, ale prádlo také ovoní a jistě se vám vybaví hned několik reklam, kde se maminka se svými dětmi téměř mazlí s nadýchanými a po exotických dálkách vonícími ručníky. Ale tak to není. Ručníky patří právě mezi ty typy prádla, kterým aviváž neprospívá, a to hned z několika důvodů.

Hlavní a nejdůležitější je u ručníků, aby sály vlhkost. Proto je máme. Příjemný pocit je fajn, ale účelem je osušit se, a to lze jen se savým ručníkem. Bohužel právě aviváž je za snížením savosti ručníků, a to jak bavlněných, tak mikrovláknových. Vedle tohoto stěžejního problému je shlukování nečistot uvnitř materiálu či zkrácení životnosti ručníku jen drobným detailem.

Navíc i dnes tak oblíbené funkční materiály, které se používají především u sportovního oblečení, se aviváží ničí. Právě jejich funkčnost čili savost, prodyšnost, hřejivost nebo chlazení použitím aviváže trpí.

Proč a nač aviváž používat

K čemu tedy aviváž je? Je to skutečně především změkčovač, a proto se hodí na materiály, které bývají po vyprání a usušení tvrdé i drsné. Oblečení je díky aviváži po vyprání možné nejen lépe žehlit, ale také je příjemné na nošení. Aviváž redukuje i statickou elektřinu, což je důležité především u syntetických materiálů. Samozřejmě je tu i ona atraktivní vůně, která je pro mnohé důležitá.

Aviváž je tedy vynikající prostředek ke změkčení například pracovního oblečení a džínoviny. Obecně prospívá bavlně, bambusovému vláknu a lněnému oblečení či viskóze a lyocellu. Hodí se určitě také na ložní prádlo, nicméně i v případě povlečení je důležitá savost materiálů, a proto to rozhodně s aviváží nepřehánějte. I v případě delikátního prádla, krajek nebo syntetických látek se aviváž používá pro zjemnění a příjemný pocit při nošení.

Jak používat aviváž?

Co tedy platí pro používání aviváže i na ručníky a další prádlo? Pokud nechcete přesedlat na alternativu, kterou může být například ocet, dávejte aviváže jen přiměřené množství a nenechte se zlákat omamnou vůní. U ručníků a ložního prádla dávejte spíš méně, v případě funkčních materiálů nikdy aviváž nepoužívejte.

Na zhruba 4,5 kg prádla se hodí použít zhruba 36 ml aviváže. Někdy dokonce i méně, protože výrobky jsou stále koncentrovanější. Dodržujte návod na obalu aviváže, i výrobce se snaží o to, abyste byli s výsledkem spokojeni a ručníky i oblečení vám sloužily po dlouhá léta.

Související články

Zdroje: vesna.cz, marthastewart.com