Tvrdá voda? Žádný problém!
Máte-li tvrdou vodu, pak vás jistě netrápí jen na toaletě. Usazující se vodní kámen dokáže velmi pozlobit při údržbě i úklidu. Co s tím? Téměř zázračné řešení nabízí také sprej, který známe pod velmi technickým názvem WD-40.
Jak odstranit vodní kámen? Podle tohoto příspěvku je to docela snadné. Obyčejně stačí jen ocet a houbička, tak jako v tomto videu z YouTube kanálu Řeknijak.
Zázrak jménem WD-40
Ocet je fajn a na mapy, kroužky na stěnách, od hrnců nebo konvic způsobené vodním kamenem funguje velice dobře. Ideální je navíc i ocet v nádobě povařit. Tím má množnost působit na vodní kámen ještě intenzivněji, rozpouští jej a ze stěn či dna nádoby tyto bílé šmouhy a usazeniny uvolňuje.
V případě, že se nehodí nádobu s octem zahřívat, může čištění značně přispět také kombinace octa a sody či kypřicího prášku, který sodu také obsahuje. Šumivá reakce zásadité sody a kyselého octa je také dobrým způsobem, jak si poradit s usazujícím se vodním kamenem, ale je tu i další zajímavý prostředek!
WD-40 je sprej, který se používá k promazání zámků, pantů nebo třeba zrezivělých závitů. WD-40, jehož složení je obchodním tajemstvím, toho umí mnohem víc. Jde o lubrikant, který odpuzuje vodu a pomáhá uvolňování nečistot. Používá se také například při čištění koberců nebo nádržky WC či přímo do záchodové mísy. Rozhodně ale nejde o kdovíjaký výmysl ze sociálních sítí. Konkrétně toto použití spreje doporučuje i jeho výrobce.
Jak použít WD-40 na tvrdou vodu v záchodě?
Z WC je nutné vodu vypustit čili uzavřít kohoutek přívodu vody a spláchnout. Tím dojde k vypuštění nádržky, kterou pak můžete sprejem celou uvnitř nastříkat, a pak nastříkejte sprej i do mísy, jako když aplikujete čisticí gel.
WD-40 nechte působit alespoň půl hodiny, ale ideálně přes noc. Druhý den pak kartáčem očistěte nádržku, jak je to nejlépe možné a následně i záchodovou místu. Otevřete kohoutek, nechte nádržku napustit a spláchněte. Několikrát spláchnutí zopakujte, abyste z nádržky dostali veškeré znečištění.
Sprej vám nejen pomůže k vydrhnutí vodního kamene, rzi a případně další špíny, ale zároveň bude působit také preventivně a špína se bude již hůř usazovat. I když je to velmi dobrý trik, jak minimalizovat usazování vodního kamene i špíny, hodí se občas postřik sprejem zopakovat, aby se film na stěnách nádržky i mísy obnovoval.
Zdroje: aazdravi.cz, thekrazycouponlady.com