Obyčejné, neúsporné perlátory „první generace“, známe již mnoho let, stále bývají běžnou součástí nové baterie: Systém kovových sítek na jejím vyústění zachytává případné mechanické nečistoty a zjemňuje proud vody. Sítka však často zanese a poškodí vodní kámen či koroze. Spíš než čištění v octě se hodí koncovku za dvacet či třicet korun pořídit novou. Problém nastává asi po dvou letech užívání. Koncovky téže velikosti, které se buď vešroubují do závitu uvnitř ústí baterie, nebo se našroubují na vnější závit, si můžeme pořídit také ve spořicích variantách.

Úkolem úsporných perlátorů čili šetřičů vody je smíchat vzduch s vodou tak, aby vystupující proud byl plynulý, rovnoměrný, nijak nesnižoval komfort mytí, ale přitom si vystačil s výrazně menším průtokem vody.

Kolik litrů za minutu?

V praxi je třeba vybírat úsporný perlátor, jehož parametry budou vyhovovat nám, svému účelu i tlaku v potrubí. Především jde o průtok vody udávaný v litrech za minutu. K mání jsou úsporné perlátory například s výstupním průtokem 2, 3, 4, 6 či 8 litrů. Jednotlivé typy se právě podle velikosti průtoku odlišují barvami.

Pro baterii na umyvadle se jako nejúspornější doporučuje perlátor, který sníží průtok vody na 2 až 3 litry za minutu, aniž by uživatel přišel o obvyklý komfort, tedy o neregulovaný výstup vody v množství kolem 15 litrů za minutu.

V těchto údajích se však skrývají záludnosti. Jednak mohou být úsporné výkony perlátoru nadnesené, ale rovněž nastavení tlaku vodovodního potrubí v naší domácnosti se může lišit od toho, na jehož základě jsou udávány parametry výrobku. Obvykle se vychází z tlaku 3 bary.

Někteří výrobci nabízejí ke svým šetřičům montážní kroužky, které průtok vody vhodně upraví pro dané podmínky, a zajistí tak očekávanou funkci úsporného perlátoru. Dobrým východiskem pro správný nákup může být i doporučení instalatéra ve specializovaném obchodě. Může jít o investici v řádu desetikorun, ale častěji se částky pohybují kolem sta a více korun.

Technické vychytávky

Lze si také pořídit perlátor, jehož průtok, například v rozmezí 1 až 10 litrů, se nastavuje otáčením vestavěného šroubu.

Některé perlátory mají k dispozici tzv. stop tlačíko, kterým lze proud vody zastavit i spustit bez doteku baterie. Tlačítko je umístěné ve středu perlátoru, tedy přímo v proudu vody; snad proto, či přesto se označují jako antibakteriální. Existují i verze nastavitelné v čase, například na 20 s.

Úsporným perlátorem lze také doplnit sprchovou hadici či hlavici. Vhodný bývá průtok kolem 7 až 10 litrů za minutu.

Čím dál tím častěji výrobci nabízejí antivápenné perlátory, resp. šetřiče vody, jejichž díly jsou ze speciálního plastu odolného vůči usazování vodního kamene, a nevadí jim ani velmi horká voda či chemikálie.

Některé šetřiče jsou konstruovány tak, aby jejich ústí šlo nasměrovat, mohou tak zlepšit kvalitu celé baterie.

Šetřiče spoří spotřebu vody, množství odpadní vody a v důsledku také energii vydanou za ohřev vody. Lze je ovšem využít jen v tlakových rozvodech, nehodí se například za beztlaké průtokové ohřívače. Úsporný efekt závisí na rozvodném tlaku, ale i na čistotě vody.