Cola je jedna z nejoblíbenějších limonád na světě, ale díky obsaženým látkám vám udělá dokonalou službu i při domácím úklidu domácnosti a některých činnostech v dílně či garáži. Hravě si poradí s mnoha nečistotami i skvrnami, ale dokonale odstraní i nežádoucí zápach.

Chcete znát 10 TOP triků a vychytávek s Coca colou? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Top věci do 2 minut: 

Zdroj: Youtube

Cola jako čistič

Díky svému pH 2,8 a obsahu kyseliny fosforečné se stává tento bublinkatý nápoj i velmi užitečným univerzálním čističem. Dokáže si výborně poradit se skvrnami od rzi a mastnoty a také s nánosy vodního kamene.

Likviduje rez

Cola vám pomůže účinně vyčistit rezavé skvrny. Případné zrezivělé nářadí, šrouby, matice, staré zašlé mince nebo šperky jednoduše vložte do nádoby s Colou. Po zhruba 20 minutách je vyčistěte kartáčkem, opláchněte, vysušte a nakonec vyleštěte. Cola udělá veškerou nepříjemnou práci za vás. Stejně tak vám pomůže povolit zrezivělé šrouby. Nalijte nápoj na inkriminovaná místa a nechte chvíli působit.

Umí to s mastnotou

Cola je také výborným prostředkem na odstranění mastných skvrn. Pokud máte špinavé či napečené nádobí, nalijte do něj Colu, nechte tak 30 minut až 1 hodinu vařit na mírném stupni plotýnky. Nakonec daný kus nádobí domyjte houbičkou na nádobí a nechte oschnout.

Tento nápoj si poradí i s mastnotou na textilu. Ponořte jej na ½ hodiny do Coly a následně vyperte běžným způsobem. Odstraní také například i mastné olejové skvrny na příjezdové cestě do garáže. Stačí, když inkriminovaná místa polijete Colou, necháte pár hodin působit, a nakonec spláchnete hadicí.

Perfektní odvápňovač

Cola je také výborným prostředkem na odvápňování. Pokud chcete jednoduchým způsobem vyčistit například rychlovarnou konvici, nalijte do ní Colu, nechte ji převařit a pak alespoň ½ hodiny působit. Nakonec limonádu vylijte a konev řádně propláchněte. Tuto schopnost lze použít i u kapslových kávovarů. Po zapnutí přístroje bude vytékat do hrnku a zprůchodní všechny zanesené cesty.

Skvrny na oblečení

Cola vás efektivně zbaví i mnohých skvrn na oblečení. Umí si dokonale poradit i se skvrnami od krve. Naneste limonádu na špinavá místa, nechte působit a následně vyperte běžným způsobem. Stejně tak odstraní nežádoucí zápachy ze zatuchlého prádla. Stačí ji přidat do pračky ke zvolenému programu.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.bydlimekvalirne.cz, www.prozeny.cz