Nevěříte si moc v pěstování květin? Tak si pořiďte domů cypřišek! Péče o něj je velice snadná a zvládne ji naprosto každý. A navíc se vám bude doma hned i lépe dýchat, protože tato rostlina to umí dokonale zařídit.
Máte dojem, že nejste zrovna nadaní pěstitelé a rádi byste doma měli trošku zeleně? Odhoďte zábrany a vsaďte na cypřiš pokojový! Výborně vyzdobí interiér a zároveň provoní a vyčistí vzduch v místech, kde trávíte poměrně dost času.
Stop škodlivým bakteriím
Přestože máte byt dokonale uklizený, běžně se v něm nachází stále spousta škodlivin. Dostávají se do vzduchu z podlahy, koberce nebo větráním. Mnoho pokojovek dokáže v bytě vzduch zvlhčit, ale cypřišek ho kromě toho dokáže i čistit a zbavovat škodlivých bakterií. Je proto vhodný i pro alergiky.
Cypřiš pokojový byl vyšlechtěn přímo pro pěstování v bytě.
Pokojový cypřiš (Cupressus macrocarpa)
Jedná se o atraktivní rostlinu svěže zelené barvy s příjemnou citronovou vůní, která pochází z Kalifornie. Můžete si vybrat mezi vzpřímenou nebo převislou variantou. Vzhledem je velice podobná túji venkovní, tak se při výběru nespleťte, tento druh by chladné dny a mráz nepřežil. Cypřiš pokojový byl totiž vyšlechtěn přímo pro pěstování v bytě.
Jaký substrát potřebuje
V každém případě se vyhněte těžkým substrátům, ty cypřišům nesvědčí. Naopak rostlina vyžaduje půdu složenou z rašeliny, hrubšího písku a kompostu.
Základem je pravidelná zálivka
Za zdárným úspěchem v pěstování cypřiše stojí i správná a pravidelná zálivka. Vysušení substrátu je častokrát příčinou žloutnutí a postupného opadání listů. V první řadě se držte ročního období, protože v době vegetace by zálivka měla být intenzivnější. Během zimních měsíců je naopak nutné zálivku omezit. Řiďte se i vlhkostí substrátu a dělejte si před zalitím test prsty v hloubce minimálně 3 cm. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, ale určitě ho ani nepřemokřujte. Rostlina nesnáší rosení!
Dostatek světla je zásadní
Vhodným stanovištěm je světlé místo, ale v tomto případě není vhodný okenní parapet. Přestože pochází ze subtropů, letní přímé sluneční paprsky by cypřiši neprospívaly. Na místě s malou dávkou světla se cypřišky potáhnou za světlem a budou ztrácet tvar a formu.
I správná teplota má svůj význam
V době vegetace bude cypřišek prospívat při běžné pokojové teplotě. V zimě jej naopak umístěte na chladnější místo. Stejně tak by neměl být v blízkosti topení, příliš suché a intenzivní teplo by mu mohlo také uškodit.
V sezoně hnojte cypřišek jednou za 14 dní a v období vegetačního klidu jednou za měsíc a půl.
Dodejte živiny, obzvlášť teď na jaře
V sezoně hnojte cypřišek jednou za 14 dní a v období vegetačního klidu jednou za měsíc a půl. Pokud byste hnojili častěji, rostly by rostliny zbytečně rychle a svým způsobem by ztrácely na své dekorativnosti.