Uctívání památky zesnulých je spojené s návštěvou hřbitova a tradičně si jej připomínáme vždy 2. listopadu. Jedná se o den, kdy se náhrobky zesnulých zajímavě dekorují a zapalují se lucerny a svíčky. A právě v tuto dobu chce mít každý svůj rodinný hrob co nejkrásnější.

Na nápady výzdoby hrobu DIY se podívejte v tomto YouTube videu, kanál Domowe pasje Anki:

Zdroj: Youtube

Jak upravit hrob

Pokud chcete, aby byl váš hrob celý podzim úhledný a vkusný, měli byste ho po dlouhém a krásném létě postupně upravit. Nejprve vždy zlikvidujte veškeré odkvetlé rostliny, půdu důkladně zkypřete, zbavte plevele a případně doplňte o čerstvý substrát. Pak se můžete pustit do podzimní výsadby macešek, chryzantém, vřesu či oblíbených voskovek. Nezapomeňte je ihned po výsadbě zalít.

Zbavte náhrobek nečistot

Očistěte také celý náhrobek, vždy používejte prostředky odpovídající použitému materiálu. Každá surovina vyžaduje jinou péči. Stejně tak myslete na úpravu cestiček okolo hrobu. Zbavte je plevele či nežádoucího porostu, případně uhrabte či vysypte pískem, kůrou či kamínky. Čistý a upravený hrob pak nezbývá než s citem ozdobit.

Podzimní barvy lahodí oku

K výrobě výzdoby můžete využít většinu komponentů, které si přinesete domů z přírody. A že jich příroda nabízí opravdu nepřeberné množství. Máte tedy z čeho vybírat. Využijete jakékoliv pružné a zajímavé proutí, olistěné větve, plody všech možných barev, trávy či mechy. Vaší fantazii se meze opravdu nekladou.

Vhodné odstíny

Právě podzimní příroda je plná nádherných barev, nebojte se tedy harmonických kombinací s hnědými, zelenými, červenými, hořčicovými, oranžovými a žlutými odstíny. Kombinujte výrazné teplé barvy se světlými. Výroba dekorací je zábavnou činností, do níž můžete zapojit i děti. Jistě prožijete smysluplný společný čas plný dobré zábavy.

Navlékněte větvičky na špejli

K výrobě dekorací si můžete vzít na pomoc obyčejné špejle. Díky nim budete moci experimentovat s výsledným tvarem výrobku a bude se vám zároveň lépe a mnohem jednodušeji tvořit. Nejprve si vytvořte základnu dekoračního výrobku. Postačí vám kousek polystyrénu nebo miska pod květiny, kterou využijete dnem vzhůru. Uprostřed připevněte k základu pomocí tavné pistole kolmo špejli. Měla by být dlouhá tak, aby vyhovovala vašim představám výsledné dekorace.

Okolo ní postupně přilepujte zelené větvičky a to špičkou směrem ven. Pokud je budete mít stejně dlouhé, vznikne vám pravidelný kruh. Můžete je do sebe různě zaplétat a směrem nahoru přidávejte i rostlinky v jiných odstínech. Pokud chcete dosáhnout jiného tvaru, použité větvičky tomu náležitě přizpůsobte svou délkou.

Na špejli napíchněte zelenou aranžovací hmotu, je na vás, jakého tvaru bude. Velice zajímavě vypadá pravidelná koule, kterou například ozdobíte kvítky slaměnek, chryzantém či barevnými plody, které máte k dispozici. Úžasně vypadají třeba jeřabiny nebo šípek.

Související články

Zdroje: www.lepebydlet.cz, www.jaktak.cz, www.blesk.cz