Inspirace pro dětský pokoj
Zdroj: Archiv Receptář

Nápady na nejúžasnější dětské pokoje. 10 míst, která učiní dítě šťastným

Dětský pokoj je pro dítě jak ložnicí, tak studovnou i prostorem na hraní a relaxaci. Odborníkům se lehko řekne, že každá zóna by měla být patřičně vymezena, když máme všechno vměstnat na 10 až 15 čtverečních metrů. Myslet přeci musíme i na úložné prostory. Pojďme se inspirovat, jak pokojík šikovně zařídit, aby se sem všechno vešlo.

Je jasné, že děti rostou jako z vody a pokojík se bude během času proměňovat. Výhodným základem je proto střízlivá, nadčasová výmalba a modulový či polohovatelný nábytek, který "poroste" s dítětem. Aktuální věk malého obyvatele pak mohou připomínat obměnitelné dekorace: samolepky a plakáty na stěnách, vystavené hračky a knížky v policích nebo záclony a další textilie.

Palanda ano, nebo ne?

Klasickým řešením nedostatku místa v dětském pokoji je palanda, zvláště pokud máte děti dvě, ale pokoj jen jeden. O spaní na patrové posteli se však vede spousta diskuzí, které upozorňují na fakt, že ke stropu stoupá nezdravý vydýchaný vzduch a drží se tu nepříjemné teplo. Kompromisem mohou být postele vyvýšené, které sice nejsou nad sebou a netyčí se až ke stropu, ale přitom se pod ně dají umístit prostorné skříňky.

Jestliže bydlíte v domě s vysokými stropy, můžete patro postele rozšířit a vytvořit z něho prostor na hraní, zatímco pro spánek vyhradíte lůžko dolní. Dostatečně vysoké bezpečnostní zábrany jsou samozřejmostí.

Výzdobu pokoje nechte na dětech

Zatímco základní vybavení budete kupovat dle svého vlastního uvážení a finančních možností, na výběru dekorací by se měly podílet i děti. Jde přeci o jejich teritorium, které si chtějí upravit k obrazu svému. V pokoji upraveném podle vlastních představ se budou cítit příjemně, a navíc je to bude podle psychologů motivovat k častějšímu úklidu!

Tajné skrýše jsou hitem

Ačkoli se dítě v pokojíku může zavřít a těšit se naprostému soukromí, ještě lepší pocit bude mít v malém stanu, bunkru nebo v domečku z kartonu. Skrýše a schovávačky mají pro děti zvláštní kouzlo, možná už jen proto, že díky nim nemají neustále na očích pracovní stůl a školní brašnu. Jednoduchý úkryt vytvoří i závěs obehnaný okolo postele. Jde o finančně nenáročnou vychytávku, která nevyžaduje žádné místo navíc, a děti ji budou milovat.

Akční letáky