Dezinfekce gauče patří k údržbě domácnosti

Možná si myslíte, že dezinfikovat gauč není třeba, ale nejde jen o momentální situaci, kdy se potýkáme s virovými onemocněními. Dezinfekce, respektive pořádná hloubková očista sedačky je doporučována jednou ročně jako standardní péče. Nejen potencionální viry, ale také zcela běžné bakterie, plísně či roztoči si pěkně hoví v sedačce, dokud je nevyženete ven.

Začněte dezinfekci gauče pořádným vysátím

Vše začíná klasickým úklidem. Než se vrhnete na dezinfekci sedačky, rozeberte ji na jednotlivé polštáře a sedáky a vyluxujte nejen potahy, ale hlavně vnitřní části mezi a za polštáři, kde se často skrývají hotové poklady. Vyluxujte také důkladně okolí případných knoflíků, kde se chytají nečistoty i prach, ale ujistěte se, že vám vysavač nespolkne i knoflík samotný.

Gauč s pratelným potahem je vždy výhodou

Pokud máte stahovací textilní povlaky, pak gratuluji. Stáhnout potahy a vyprat je v pračce je rozhodně nejpříjemnější způsob, jak očistit gauč. Nezapomeňte bedlivě pročíst symboly pro údržbu konkrétního potahu. Většinou jde o látky syntetické, které nesnesou vysoké teploty praní ani žehlení. Pokud máte potahy ze směsi bavlny, pak také pozor. Pokud by se povlaky srazily, budete skutečně trpět u jejich opětovného navlékání zpět na polštáře.

Vydezinfikujte gauč pomocí běžných surovin

Pokud nemáte možnost praní povlaků v pračce, namíchejte si roztok z vody a octa v poměru 1:1. K čištění použijte tento roztok v kombinaci se švédskou utěrkou. Nezapomeňte utěrku vždy dobře proprat v roztoku a vyždímat, pomůže výborně vyčistit skvrny, ale také zahubit případné mikroby. Roztok se hodí pro ošetření textilních, ale také kožených sedaček. Na semišové potahy se však spíš nehodí, stejně jako většina čistících tekutin. Semiš je nejlepší čistit jen vysáváním.

Pokud můžete, použijte k dezinfekci gauče parní čistič

Ideálním nástrojem na hloubkovou dezinfekci je parní čištění. Postupujte vždy podle návodu výrobce a vyzkoušejte, jak bude potah reagovat na malém kousku materiálu. U parního čištění si dejte velký pozor na následné dobré proschnutí, jinak se do něj ani nepouštějte. Jestliže se snažíte hlavně zbavit roztočů, pak vyzkoušejte vystavit sedáky a polštáře mrazům. Čím déle, tím lépe. Je jasné, že vás bude limitovat počasí a možná také prostor, ale vystavení celých matrací mrazu je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se roztočů zbavit.

Chraňte gauč, pokud můžete

Abyste předešli znečištění v budoucnu, naimpregnujte sedačku speciálními spreji či tekutinou k tomu určenou. Jednodušším, ale už ne tak pěkným způsobem ochrany, je používání dek či přehozů, které budou chránit gauč na nejohroženějších částech sedačky

Zdroje: https://prima-receptar.cz, https://www.express.co.uk