Máte dojem, že vaše prádlo není po vyprání stoprocentně čisté ani voňavé? Pokud chcete situaci změnit, je potřeba se o pračku pravidelně a náležitě starat. Nepříjemný zápach a neuspokojivý výsledek praní bývá způsoben bakteriemi a plísněni, které se v přístroji nacházejí. Jakmile je pračka zanesená nečistotami a mastnotou, je nutné přístroj důkladně vydezinfikovat. Pokud to chcete udělat naprosto nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem, máme pro vás zaručený tip! Bonusem vám bude minimum námahy a perfektně čistá pračka.
Jak důkladně vyčistit pračku se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Michaela De Martino:
Hladký a dokonalý provoz pračky
Pračka je v současné době nedílnou součástí každé domácnosti. Pokud chcete, aby vám dlouho a dobře sloužila, je nutné jí dopřát pravidelnou údržbu. Jakmile není čistý přístroj, nedočkáte se ani dokonale čistého a voňavého prádla. V bubnu se usazuje vodní kámen, zbytky pracích prostředků, aviváží i nečistoty a mastnota z prádla.
Neudržovaná pračka přestane postupem času kvalitně prát a prádlo může navíc začít nepříjemně zapáchat. Bez řádné péče dojde pravděpodobně dříve či později k poškození přístroje, což vás může vyjít pěkně draho. Přitom péče o pračku nemusí být vůbec nic složitého, pokud víte, jak správně na to.
Jak pračku připravit na čištění
Nejprve pračku na hloubkové čištění připravte a odstraňte z těsnění u dvířek a dalších dostupných míst zachycené nečistoty, případně vlasy i chlupy. Gumové těsnění byste měli očistit po každém praní, stačí jeho veškeré plochy otřít hadříkem namočeným v octové vodě a následně vytřít do sucha.
Dvířka
Postarejte se i o dvířka pračky, které jsou v kontaktu se špinavým prádlem a často na nich uvnitř ulpívají špinavé usazeniny. Z venkovní strany zbavte dvířka prachu. Opět využijte sílu octové vody, která je zároveň výbornou dezinfekcí. Dvířka nechávejte po každém praní otevřená.
Zásobníky a filtr
V žádném případě se nezapomeňte také postarat o zásobníky na prací prášek a aviváž. I tento prostor je často semeništěm bacilů a usazených nečistot. Špatně dostupná místa vám půjdou jednoduše vyčistit zubním kartáčkem. Náležitě se postarejte i o čistý filtr a vyjměte z něho veškerou zachycenou špínu.
Vnitřní prostor pračky
Pokud si chcete značně usnadnit práci a nevyhazovat zbytečné finance za speciální přípravky, využijte na čištění vnitřních prostor pračky klasickou tabletu na mytí nádobí. Jedná se o dokonalý prostředek, který vyčistí přístroj za vás a účinně zlikviduje naprosto veškeré nečistoty.
Jak tabletu použít
Stačí vložit do bubnu 1 až 2 tablety do myčky a zapněte prací program na vyšší teplotu. Ideální jsou teploty kolem 90 stupňů, ale lze zvolit i program na 60 stupňů. Nižší teploty vody v tomto případě nevyužívejte, výsledek by nebyl nikdy dokonalý. Po skončení zvoleného programu nechte pračku s otevřenými dvířky vyschnout.
Zdroje: www.aazdravi.cz, www.homeincube.cz, www.prima-receptar.cz