Zelené listy diefenbachie jsou často zdobené kontrastními pruhy nebo skvrnami, které přitahují pozornost a dodávají tak interiéru exotický nádech. Přestože se zdá být ideální volbou pro oživení domova, existují důvody, proč byste si na ni měli dát pozor.

Diefenbachie je totiž silně toxická rostlina, která po požití může zapříčinit spoustu zdravotních problémů. Pro koho tedy není vhodné ji doma pěstovat?

Jak úspěšně rozmnožit diefenbachii řízkováním, můžete vidět ve video návodu na YouTube, na kanálu Dipa’s Gardening:

Zdroj: Youtube

Nebezpečí pro domácí mazlíčky

Pokud máte doma zvědavé mazlíčky, kteří rádi zkoumají rostliny, určitě byste neměli mít diefenbachii jim přístupnou. Jediné ochutnání této rostliny může způsobit nadměrné slinění, zvracení, potíže s polykáním nebo dokonce i potíže s dýcháním.

Jakmile by vaše kočka nebo pes pozřeli diefenbachii, je nezbytné okamžitě zajet k veterináři. Tím je můžete zachránit od závažnějších zdravotních komplikací.

Riziko pro děti

Diefenbachie však není nebezpečná jen pro zvířata, ale také pro malé děti. Ty totiž rády zkoumají svět kolem sebe, často i ochutnáváním.

Požití listů nebo stonků diefenbachie může vést k podobným symptomům jako u zvířat, což zahrnuje silnou bolest v ústech, otoky a potíže s polykáním. V extrémních případech může dojít k dušnosti a nutnosti lékařského zásahu.

Jed v podobě krystalků

Celá rostlina diefenbachie je pokryta malými krystalky šťavelanu vápenatého, které působí jako drobné jehly. Při požití se tak zapíchnou do tkání a způsobí intenzivní podráždění. Tímto způsobem dochází k poškození buněk, což vyvolává zánětlivou reakci organismu.

Už při pouhém olíznutí listu by vás začala pálit pusa, načež byste v další konzumaci raději ani nepokračovali. Pokud by ale člověk snědl pár jejích listů, může zapříčinit i smrt.

Léčba po požití

V případě, že dojde k požití diefenbachie, je nezbytné jednat rychle a efektivně. Ihned po požití je nutné vypláchnout ústa velkým množstvím vody, což pomůže odstranit zbytky rostliny a snížit koncentraci toxických látek.

Dále je důležité vypít roztok s jedlou sodou, která účinně zmírní bolest a otok v ústech i krku. Nepokoušejte se ovšem vyvolat zvracení, protože to může způsobit akorát další podráždění jícnu. Za každých okolností zajeďte neprodleně k lékaři.

Správná péče o rostlinu

Pokud se i přesto rozhodnete pěstovat diefenbachii, je důležité ji umístit na teplé a světlé stanoviště. Diefenbachie má ráda také vlhko, takže je nutné ji pravidelně zalévat, ale na druhou stranu se vyvarujte jejímu přemokření.

To může jinak vést k hnilobě kořenů. Pro zdravý růst diefenbachie je vhodné používat rovněž tekuté hnojivo jednou za měsíc během vegetačního období.

Související články

Zdroje: hepper.com, ceskestavby.cz, galo.cz