Lucerny vyráběli lidé po staletí. Dřív se dělávaly z kovového rámu, který překrývala průhledná vrstvy zvířecího rohu. Fungovaly jako zásobník ohně, který chránil plamínek před větrem, deštěm a nepřízni počasí. Přijít o oheň byla pro spoustu rodin velká tragédie, a tak si své lucerny velmi úzkostlivě opatrovaly. Zejména v rybářský rodinách byl plamínek světla důležitý. Ti, kteří vyráželi na moře, používali světýlko „v krabičce“ jako komunikační kanál s pevninou. Když zhaslo, znamenalo to často jednu z mnoha lidských tragédií.

Ve videu uvidíte postup na výrobu lucerny:

Zdroj: Youtube

Historie luceren

Lucerny se samozřejmě používaly i jako zdroj světla a mívaly různý pohon. Někdy uvnitř byla svíčka, jindy petrolejka. Dnes už lucerny nehrají v lidských životech tak důležitou roli. Jsou spíš doplňkem interiérů nebo zahradních slavností, ale stále jsou krásné a vytvářejí příjemnou romantickou atmosféru.

Pořídit si lucernu dnes můžete poměrně snadno. V nabídce jsou jak dřevěné, tak i kovové modely. Nicméně mnohem levnější je vytvořit si takové „světýlko“ doma. Vyjde to levněji a ještě si ho můžete upravit podle svého gusta.

Malování víček

Na takovou domácí lucernu toho moc nepotřebujete. Stačí stará zavařovací sklenice a pár víček – nejlépe různých velikostí. Víčka umyjte, odmastěte a nalepte na sebe ve tvaru pyramidy (tedy od největšího do nejmenšího), přičemž největší z nich musí pasovat do zavařovačky, kterou použijete na výrobu lucerny. Víčkovou pyramidu nabarvěte černou barvou a nechte zaschnout. Když už jste u toho malování, nabarvěte i jedno větší víčko, které pak po zaschnutí přilepíte na dno lucerny. Na horní a dolní okraj lucerny nalepte proužky černého metalického papíru.

Zdobení květinami

Tavnou pistolí namalujte na kovový povrch motiv květin. Jakmile malůvka zaschne, odlepte ji a nasprejuje zlatou barvou. Ozdobu po zaschnutí přilepte na skleněnou část lucerny. K dozdobení lucerny použijte i proužky černého lesklého papíru. Jeden proužek použijte jako „ucho“ k zavěšení lampy a ještě ho zafixujte dalším proužkem papíru kolem víčka.

Ať svítí!

Připravenou lucernu „odvíčkujte“. Dovnitř vložte zapálenou čajovou svíčku. Světýlko položte na zahradní stolek nebo zavěste na strom. Zkrášlí vám večery babího léta. Pokud vám vadí večerní hmyz, můžete místo klasické svíčky použít citronovou, která funguje jako jeho odpuzovač.

Související články

Zdroje: www.hezkynabytek.cz, cs.wikipedia.org