Aviváž přidáváme obvykle do posledního máchání.
Zdroj: Malikov Aleksandr / Shutterstock.com

Aviváž vyrobíte snadno i doma. Je šetrná k pokožce, ekologická a za zlomek ceny

Někdo volí přípravu vlastní aviváže z ekonomických důvodů, jiní k ní sahají kvůli snížení ekologické zátěže. A v neposlední řadě může domácí aviváž pomoci i lidem s citlivou pokožkou.

Proč přidáváme k prádlu aviváž?

Aviváž si můžete snadno připravit vlastní. Aviváž si můžete snadno připravit vlastní. Zdroj: VGstockstudio / Shutterstock.com Termín aviváž pochází z francouzského slova avivage (oživení). Původně označoval mokrý chemický proces, kterým se oživují barvy textilií. V češtině se nám však pod tímto slovem vybaví tekutý přípravek, který přidáváme do vody v závěru praní prádla. Má za úkol nejen změkčení prádla, ale také zamezení vzniku elektrostatického náboje na látce (zvlášť důležité to je u prádla s vysokým podílem umělých vláken). V neposlední řadě od něj očekáváme i příjemnou vůni, kterou prádlu dodá. V pračkách je pro přidání aviváže samostatný zásobník. Aviváž se většinou přidává v závěru pracího cyklu, k poslednímu máchání.

Příprava domácí aviváže

Výhodou domácí aviváže je skutečnost, že si můžeme zvolit vůni, která je nám opravdu příjemná.

Co budeme potřebovat:

Aviváž zero waste: jedlá soda, ocet, éterický olej... Aviváž zero waste: jedlá soda, ocet, éterický olej... Zdroj: ju_see / Shutterstock.com

  • uzavíratelnou nádobu o objemu 2 litry
  • jedlá soda – 1 hrnek
  • teplá voda (převařená nebo destilovaná) – 750 ml
  • ocet (lihový nebo jablečný) – 750 ml
  • oblíbený esenciální olej (vhodné jsou ty, které jsou určené pro výrobu přírodní kosmetiky) – 20 kapek, případně můžete využít i bylinkovou tinkturu
  • Na přípravu aviváže se nám bude hodit mísa o objemu nejméně 4 litry.

Vůni volte takovou, která bude příjemná i ostatním členům rodiny. K oblíbeným patří např. levandule, eukalyptus, máta.

Kdy může aviváž uškodit?

  • Jsou situace, kdybychom aviváž určitě používat neměli. Výrobci ji například nedoporučují při praní funkčních materiálů, z kterých se vyrábí termo prádlo. Proto si u podobných výrobků vždy ověřte, nejen jak, ale také v čem je správně prát, abyste využili jejich přednosti na maximum.
  • Jedinci s citlivou pokožkou mohou mít s některými typy aviváží potíže. Zvýšenou opatrnost bychom měli věnovat volbě aviváže pro nejmenší děti. Buď je možné používání aviváže zcela vynechat a nebo vyzkoušet některý z výrobků určených pro citlivou pokožku. Mívají nejčastěji v názvu označení sensitive, hypoalergenní či ekologický.

Akční letáky