Snažíte se omezit používání chemických čističů z drogerie a používat spíš přírodní sílu? Výborně. Máme pro vás hned čtyři typy, jak na úklid domácnosti přírodní cestou. Pojďte se podívat na hned čtyři způsoby, jak využít a pracovat s octem.

Ocet je v domácnosti poklad

Obyčejný ocet je hotový poklad do domácnosti. Stojí pár korun, takže příliš nezatíží vaši peněženku a dají se s ním dělat skutečně velké věci. Pomůže odstranit žlutá kola po deodorantu na bílém prádle, ostatně prádlo umí i krásně vybělit. Zbaví vás plísně nebo pomůže perfektně a rychle vyčistit například troubu. V kombinaci se sodou bikarbonou je to skvělý spojenec na čistou koupelnu.

Jak jej se sodou použít a docílit perfektně čisté koupelny, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Ocet spolu se sodou odstraní vodní kámen a poradí si i s plísní.

Na plíseň je ďas

Ocet je skvělým pomocníkem v boji proti plísni. Pomůže nejen s plísní a rzí v koupelně, která čas od času „zdobí“ spáry mezi dlaždicemi. Zatočit s nebezpečnou plísní dokáže i v obytných místnostech. Připravte si lahvičku s rozprašovačem, nalijte do ní zhruba 100 mililitrů octa a přidejte dvě kávové lžičky esenciálního tea tree oleje. Dobře protřepejte, nastříkejte na plesnivá místa a nechte působit. V případě potřeby pak místo ošetřete papírovou utěrkou. Stejnou směs můžete použít i na celou koupelnu včetně dezinfekce toalety.

Na spáry všeho druhu

Pokud potřebujete nejen v koupelně vyčistit spáry mezi dlaždicemi, namíchejte si zase směs ze dvou litrů vody, 60 mililitrů bílého octa, stejného množství citronové šťávy, 125 gramů jedlé sody a 12 kapek citronového esenciálního oleje. Směs dobře promíchejte a naneste na spáry, které potřebujete vyčistit. Nechejte několik minut působit a poté kartáčem špínu ze spár vyčistěte, dle potřeby opláchněte nebo setřete hadrem namočeným v čisté vodě.

Podlahy bez smítka

Na vinylové podlahy si zase připravte jiný čistič. Do lahvičky s rozprašovačem vlijte 150 mililitrů octa, stejné množství lihu a destilované vody, přidejte několik kapek citronového a hřebíčkového esenciálního oleje, protřepejte. Nastříkejte na podlahu a stírejte mopem namočeným v čisté vodě.

Dřevo jako nové

Máte dřevěný nábytek, ale ať děláte, co děláte, šedne a dávno není krásně lesklý jako dřív? Nevadí. Zkuste si vyrobit přírodní octový balzám. Smíchejte 60 mililitrů olivového oleje, stejné množství octa a 10 kapek pomerančové silice. Dobře promíchejte, přelijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte pomocí hadříku na nábytek. Směs nikdy nestříkejte přímo na dřevo. Nejlepší je nanést ji na hadřík z mikrovlákna a tím pak nábytek vyleštit.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.hogarmania.com