Vlhčené utěrky jsou velice praktickým pomocníkem pro úklid celé domácnosti. V současné době jsou snadno dostupné, nabízí je mnoho výrobců a dá se s nimi poměrně rychle uklízet. Bohužel jsou také poměrně drahé a navíc často obsahují látky, které vyvolávají mnohé alergie. Zkuste proto tip anglických hospodyněk a vyrobte si vlastní vlhčené utěrky na opakované použití. Jsou levné, skvěle vyčistí všechny povrchy, a hlavně jsou šetrné k přírodě a našemu zdraví.

Jak si vyrobit opakovaně použitelné čistící utěrky:

Zdroj: Youtube

Domácí čisticí ubrousky

Tyto čisticí ubrousky vám nejenom ušetří značnou finanční částku, ale zároveň budete ohleduplní k životnímu prostředí. Jejich výroba je tak jednoduchá, že ji zvládne každý, ale jsou i opakovaně použitelné. Stačí je jen vyprat a přežehlit. Zkuste tedy domácí alternativu, kterou máte hotovu doslova během chvilky!

Stačí stará utěrka

Pokud se pustíte do výroby domácích čistící ubrousků, můžete využít starších utěrek či hadříků, anebo si můžete pořídit netkanou textilii s názvem perlan. Tento matriál byl vyvinutý v 70. letech minulého století a původně se používal jako náhrada látkových prostěradel v nemocnicích.

Vlastně jde o čistou viskózu, která se 100% rozkládá a je tedy naprosto šetrná k životnímu prostředí. Velice snadno ho pořídíte v každé lékárně či prodejně se zdravotnickými potřebami. A jak si lze čistící ubrousky jednoduše vyrobit?

Pokud použijete utěrky či hadříky, měly by být naprosto čisté. Stačí, když je poskládáte a stočíte do menších ruliček. V případě, že použijete perlan, nejprve si ho nastříhejte ne menší čtverce nebo obdélníky.

Následně nalijte do sterilní uzavíratelné sklenice čistou vodu, 1 šálek bílého octa, 4 velké lžíce prostředku na mytí nádobí a několik kapek vám příjemně vonícího esenciálního oleje. Připravené utěrky vložte do roztoku a nechte je řádně nasáknout, případně je sem tam protřepte. Dle potřeby směs přidávejte v průběhu používání, zabráníte tak jejich vysoušení.

Výhody domácích čisticích ubrousků

Vzhledem k tomu, že jsou domácí utěrky na několik použití, nebudete si doma vytvářet nadbytečný odpad a budete ekologičtí. Přestože mají jednorázové ubrousky účinné využití a jsou například perfektní volbou ve vysoce rizikových prostředích jako jsou nemocnice, není nutné je využívat za každou cenu i v domácnosti.

Vyhnete se tak mnohdy spoustě chemikálií, syntetických vůní, toxinů a látek, které jsou dráždivé pro dýchací cesty. Jistě si zanedlouho všimnete i značné finanční úspory.

Související články

Zdroje: www.onegoodthingbyjillee.com, www.purityvision.cz, www.feminela.cz