Vlhko a mokro v botách není nic příjemného a často je příčinou zbytečného prochladnutí. A zcela určitě nesvědčí ani samotné obuvi. Proto není od věci ji pravidelně impregnovat. Nemusíte však zbytečně utrácet za předražené prostředky z obchodů. Raději si vyrobte v pohodlí domova ochranu, která dokonale splní svůj cíl a přijde vás jen na pár kaček.

Jak na impregnaci plátna, kůže i dřeva? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Kraken - Bushcraft & Military:

Zdroj: Youtube

Impregnace se sádlem

Budete potřebovat ½ dílu včelího vosku, 1 díl nesoleného vepřového sádla a 2 díly přepuštěného lněného oleje. Nejprve na mírném stupni plotýnky zahřejte lněný olej, poté přidejte vepřové sádlo a včelí vosk. Veškeré ingredience nechte rozpustit a řádně je promíchejte, aby se vzájemně propojily. Pak směs odstavte ze zdroje tepla a nechte ztuhnout. Aplikujte pomocí hadříku na čisté a suché boty. Jakmile impregnace zaschne, začněte leštit, nejlépe kouskem flanelu.

Impregnace z čajových svíček

Skvělým řešením je i prostředek z neparfémovaných čajových svíček. Nejprve si svíčku lehce rozehřejte horkým vzduchem z fénu a pak vosk naneste na boty. Měl by vytvořit jednolitou vrstvu, kterou nakonec opět zahřívejte fénem. Vosk se do boty díky tomu jednoduše vsákne.

Impregnace z vazelíny

Lékařská vazelína vytvoří na botách také účinnou ochranu před vlhkem a dostanete ji v každé lékárně za pár korun. Pečlivě ji rozetřete po celé ploše obuvi, a nakonec ji jako v předešlých případech zaleštěte.

Impregnace z indulony

Velice dobře můžete využít k impregnaci bot i obyčejnou indulonu. Věřte, že ta vás také nikdy nezklame. Vždy je však lepší ji na boty aplikovat několikrát za sebou. Pokud máte boty z tuhé kůže, bonusem vám bude její změknutí.

A co domácí impregnace ve spreji?

Impregnační směs lze využít na všechny materiály, pokud půjde o kožené boty, rozetřete ji houbičkou. Budete potřebovat 5 g lanolinu, 50 ml horké vody a prázdnou lahvičku s rozprašovačem. Do horké vody vložte lanolin a za stálého míchání ho nechte zcela rozpustit. Ještě tekutou směs přelijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte na boty. Nakonec vyleštěte suchým a měkkým hadříkem.

Související články

Zdroje: www.ceskatelevize.cz,www.adbz.cz, www.prozeny.cz