Domov je místem, kde trávíme mnoho času a kde se cítíme být v bezpečí. Proto je důležité, aby byl vybaven nábytkem, který nejenže splňuje vaše potřeby, ale také přináší do vašeho domova pohodu a harmonii.

K jeho udržování budete potřebovat znát jeden starý recept, jenž si poradí se zaprášením i opotřebením. Pouhé tři běžně dostupné suroviny vám tak dokážou prokázat obrovskou laskavost. Které to jsou?

Vyrobte si domácí leštěnku na nábytek podle jednoduchého video návodu na YouTube, na kanálu Little Village Homestead:

Zdroj: Youtube

Olivový olej proti vysušení

Olivový olej není jen obvyklou ingrediencí při vaření, ale může být rovněž vynikajícím přírodním prostředkem pro údržbu dřevěného nábytku. Jeho hydratační vlastnosti dokážou proniknout do povrchu dřeva a tím ho chránit před vysušením. Tato ochranná vrstva je odolná před poškrábáním i jiným poškozením, přičemž neustále dodává dřevu zářivý lesk.

Antibakteriální a svěží čistič

Další surovina, která by v domácí leštěnce za žádnou cenu neměla chybět, je čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Díky obsahu kyseliny citronové, která jednoduše dokáže odstranit nečistoty a mastnotu z povrchu nábytku, je citronová šťáva velmi účinným a dezinfekčním prostředkem. Pomáhá tudíž i s eliminací bakterií a nepříjemnými zápachy, čímž udrží váš nábytek čistým a svěžím po dlouhou dobu.

Ochrana včelím voskem

Včelí vosk je tradičním prostředkem pro ochranu dřevěného nábytku a používá se již po staletí kvůli svým jedinečným vlastnostem. Podobně jako olivový olej, tak i včelí vosk dokáže vytvořit ochrannou vrstvu na povrchu nábytku a chránit ho tak před vlhkostí, poškrábáním a opotřebením. Navíc zvýrazňuje přirozený lesk dřeva, což nábytku dodává hladký a lesklý povrch, který zvýrazňuje jeho původní krásu a zářivost.

Příprava domácí leštěnky

Všechny suroviny na výrobu domácí leštěnky již znáte, ale jak je správně použít dohromady? Příprava je velmi jednoduchá a rychlá! Nejdříve smíchejte olivový olej s citronovou šťávou v poměru jedna ku jedné.

Poté přidejte několik lžiček včelího vosku a celou směs dejte do teplé vodní lázně, aby se vosk v oleji s citronovou šťávou rozpustil. Pečlivě promíchanou tekutou směs nechte následně vychladnout.

Nábytek jako nový

Před tím, než se pustíte do ošetření nábytku domácí leštěnkou, je důležité, aby byl povrch čistý a suchý. Teprve poté za pomoci čistého hadříku nebo houbičky aplikujte směs rovnoměrně na povrch nábytku a nechte působit 5-10 minut.

Po uplynulé době vezměte suchý hadřík z mikrovlákna a jemně vyleštěte povrch nábytku krouživými pohyby. Jakmile budete mít vše hotovo, nebudete věřit vlastním očím, jak se zaprášený nábytek proměnil v zářivě čistou a lesklou dřevěnou soupravu.

Související články

Zdroje: extra-nabytek.cz, bydleni.instory.cz, receptyprimanapadu.cz