Mlžící se okna jsou častým problémem jak před nastartováním, tak i při samotné jízdě autem. Na oknech se vytváří malé kapičky právě tehdy, když je uvnitř vozu vlhčeji a tepleji než venku. Zamlžená okna pak způsobují zhoršený výhled či podněcují k hledání hadříku na sklo, což může mít na svědomí i vážnou dopravní nehodu. Předejděte této situaci a vyzkoušejte kouzlo domácích prostředků, které si s kondenzovanými kapičkami snadno poradí.

Návod, jak se zbavit vlhkosti a zamlžených oken uvnitř auta za pomoci kočičího steliva, můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu Web pro kutily:

Zdroj: Youtube

Škrob ze syrové brambory

Účinným prostředkem proti zamlžování oken v zimě je obyčejná syrová brambora. Stačí ji rozkrojit na dvě poloviny a kolem řezu oškrábat slupku. Poté s ní potřete celou plochu čelního skla, a stejně tak i boční. Následně okna vyleštěte hadříkem z mikrovlákna a máte hotovo. Díky škrobu, kterým brambora hojně disponuje, se nebude na sklech usazovat vlhkost.

Dva pomocníci z koupelny

V boji se zamlžováním skel se vyplatí použít také zubní pastu nebo pěnu na holení. V obou případech naneste vámi zvolený prostředek na hadřík z mikrovlákna, kterým ho rozetřete po celém skle. Potom si vezměte jiný suchý hadřík a okno vyleštěte. Tyto běžné věci, které má každý doma, jsou skvělou alternativou chemických prostředků, jež bývají mnohdy předražené.

Pohlcovač vlhkosti

Aby se okna v autě nemlžila, je dobré mít uvnitř pohlcovač vlhkosti, třeba pytlík s kočičím stelivem, solí nebo rýží. Zásadní je také zbytečně nezadržovat a ani nepřinášet vlhkost do auta, a proto vyhoďte vonné stromečky, které vlhkostí mohou být přímo nasáklé. Před nastoupením do auta si rovněž pečlivě oklepejte boty od sněhu a mokrou bundu nechte raději vzadu v kufru.

Pozor na recirkulaci

I když zapnutá klimatizace vzduch vysušuje, ujistěte se, zda nemáte aktivní funkci recirkulace. Kvůli ní se totiž stává snaha o vysušení zamlžených oken naprosto marná, jelikož naopak kondenzování podporuje. Veškeré ventilátory rovněž natočte tak, aby vzduch šel přímo na skla. Nastavte také maximální teplotu i výkon, díky čemuž se okna rychleji odmlží.

Během zamlžení nepanikařte

Pokud se vám během jízdy začnou mlžit okna, zachovejte klid a raději co nejdříve zastavte, když to půjde. Poté vyčkejte, dokud teplý vzduch z klimatizace okna neodmlží nebo je otřete čistým hadříkem. V případě nefunkční klimatizace mějte při jízdě lehce pootevřená okénka, která tvorbě vlhkosti pomůžou zabránit.

Související články

Zdroje: povinne-ruceni.com, denik.cz, blesk.cz