Vyzbrojte se proti sněhu a námraze
Jistě si dokážete představit celou řadu situací, kdy se vám doma může hodit rozmrazovač ledu a sněhu. Výroba není náročná, ani seznam ingrediencí není dlouhý. Takže proč to nevyzkoušet.
Jak na to vám názorně ukáže toto kratičké video z YouTube kanálu ZRK REVIEWS.
Domácí rozmrazovače a auta
Domácí výrobky a spreje proti námraze jsou šikovnými pomocníky, ale jen když je máte po ruce. I když smísení dvou třetin alkoholu s třetinou vody není nic náročného, sprej si nachystejte dopředu a pokud se domníváte, že je budete používat i na jiné povrchy než na auto, zbytek alkoholu s vodou v kýženém poměru můžete nechat třeba v rozprašovači, který během roku používáte na rostliny. Raději se vyhýbejte i lahvičkám a postřikovačům, ve kterých míváte jedy.
Další množností, jak se zbavit námrazy na autě, zámku či schodku ke dveřím domu, je použití spreje s octem. Respektive octa ve spreji. Poměr octa a vody je maličko vyšší než v případě alkoholu, na 3 dílky octa je potřeba jeden dílek vody. Zamíchat, naplnit do rozprašovače a používat stejně jako alkohol.
Co se týče rozmrazování auta, jistě víte, že pomoci si můžete také vytápěním vnitřku automobilu, otočením větráčků na okno a podobně. Mnohem lepší je preventivně zakrýt čelní sklo fólií proti námraze nebo alespoň složeným prostěradlem, které celé čelní sklo ochrání.
Ať už máte rozmrazovače nebo ne, v každém případě s sebou vozte kvalitní škrabku na led.
Použitelná je rozhodně také teplá voda, ale pokud by byla příliš horká, jednoduše byste mohli sklo či keramiku vodou poškodit. Dostatečně účinná, ale také nepříliš horká, aby poškodila, je voda okolo 30 °C. Do takto teplé vody bez obav můžete strčit prsty. Abyste její rozmrazovací účinky ještě vylepšili, ale nezačala rychle opětovně zamrzat, můžete v ní rozmíchat trošku soli. Respektive na jeden litr vody zhruba lžíci soli.
Namrzlé cestičky a chodníčky
Pokud se ovšem vrhnete na rozmrazování cestičky nebo vstupu do domu, pak vám tyto domácí rozprašovače nebudou stačit. Navíc stříkat ocet, sůl nebo alkohol do zahrádky není ideální a použité rozpouštěče včetně horké vody mohou poškodit nejen vaši dlažbu, ale i rostliny v zahrádce.
Pokud jde o cestičky, doporučuje se odklidit maximum nového sněhu a následně použít posypové materiály jako písek, štěrk nebo piliny. Můžete se setkat také s použitím dřevěného popela, který rozhodně neublíží zeleni, nicméně nadělá hodně jiné škody. Vyčistit popel z chodníku, bot a případě pak i koberců, je náročný úkol, a proto ani popel není ideálním materiálem.
Sprejem rozmrazte celistvé vrstvy ledu, cestičku se snažte udržovat suchou a neklouzavou díky posypovým materiálům.
Zdroje: blesk.cz, chytre-bydleni.cz