Pokud chcete, aby byla vaše domácnost dokonale čistá a vyhnuli jste se zbytečným náletům nepříjemného hmyzu, nemusíte si vždy kupovat ty zaručeně nejúčinnější čisticí prostředky, které vám vnucují reklamy.

Stačí využít některé ingredience, které máte doma běžně k použití. Pokud zkombinujete ty správné suroviny, dosáhnete toho, že se zbavíte nechtěné špíny, ale i komáři, vosy a mouchy se budou vašemu domovu vyhýbat velkým obloukem. Stačí si vyrobit nejlepšího pomocníka - tím je domácí bylinkový ocet.

Jak si rozmarýnový čistič vyrobit? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Bylinky jsou i k úklidu

Bylinky se používaly k úklidu domácnosti už od nepaměti. Například listy rozmarýnu, oregana či meduňky sloužily k leštění nábytku a dodaly domácnosti i příjemnou lehkou vůni. Pokud je šikovně smícháte s odmašťujícím a antiseptickým octem, případně solí i jedlou sodou, bylinky tak snadno zastanou úlohu drahých a mnohdy nebezpečně agresivních komerčních čisticích prostředků.

Nemusíte si tedy doma zaplňovat regály dalšími čisticími prostředky z obchodu. Zbytečně byste za ně vyhazovali peníze. Raději si vyrobte něco přírodního a účinného. Využijte například bylinek, konkrétně rozmarýnu, který je vhodný nejen k čištění, ale svým specifickým aroma vám pomůže odradit i nepříjemné mouchy a podobný hmyz.

Bylinkový sprej s octem

Bylinkový ocet snadno odstraní špínu, mastnotu i případný vodní kámen. Očistíte s ním podlahu, dlaždičky, sporák a troubu, mikrovlnku, lednici i vodovodní baterie. Lze jej přidat i do dřezu při mytí nádobí. Když do šálku bylinkového octa přidáte lžíci olivového či slunečnicového oleje, vznikne vám čisticí a pečující leštidlo na podlahy i nábytek.

A jak si rozmarýnový ocet vyrobit?

Nejprve si převařte 1 litr vody a vložte do něj louhovat alespoň 3 větší větvičky rozmarýnu. Přiklopte pokličkou a roztok nechte vychladnout. Pak snítky rozmarýnu vyjměte a přidejte 1 velkou lžíci octa.

Následně připravený roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem a můžete aplikovat na místa, které potřebujete očistit. Stejně tak můžete tento roztok použít i k mytí nádobí, podlah a dalších povrchů. Budete mile překvapeni, jak bude krásně provoněný veškerý uklizený prostor.

Na mouchy poličte i čerstvé větvičky

Veškeré mouchy i obtížný hmyz bude z vašeho domova odrazovat vůně rozmarýnu. Můžete tedy využít jeho sílu v podobě čerstvých větviček, které lze rozložit po bytě například na parapety u oken. Využít můžete i sušené větvičky, které se dají volně zavěsit do prostoru. Půjde o praktickou i estetickou dekoraci.

Související články

Zdroje: www.testovanonadetech.com, www.prima-receptar.cz, www.femina.cz