Mechanické nečistoty obsažené ve vodě jsou velmi tvrdé a mohou mít různou velikost – od viditelných až po ty, které nejsou okem patrné a které vnímáme jako zákal. Nečistoty a rez ničí vše, s čím voda přichází do kontaktu. Zanášejí potrubí domácích rozvodů a bojlerů, snižují životnost vodovodních baterií, drahých praček, myček nádobí a dalších spotřebičů. Ani kalná voda ve vaně neláká ke koupeli. Mechanické nečistoty způsobují zapírání prádla, jsou příčinou podtékání splachovadel, účty za vodu narůstají. Z velké části teče z vodovodu kalná voda plná rzi v důsledku nevalného stavu zastaralé vodovodní sítě. Ale ani ve vodě čerpané ze studny není o mechanické nečistoty nouze.

Velmi praktickou součástí rozvodu vody v bytě či rodinném domě je mechanický filtr. Jeho pořízení i průběžná výměna vložek není finančně náročná. Filtr prodlouží životnost a bezporuchový chod vodovodních baterií, topných těles v bojlerech a dalších zařízení. Bývá umístěn za vodoměrem nebo za domácí vodárnou.

V některých zemích je zařazení filtru do systému dokonce již povinné, aby nedocházelo k poruchám a reklamacím napojených vodovodních baterií, praček, bojlerů a dalších zařízení. Ostatně mnozí výrobci podmiňují záruku na své zboží zařazením mechanického filtru. (Například i malého filtru, který je součástí přípojných kohoutků těsně před baterií.)

Kvalitní filtry do rozvodného systému vody v bytě či rodinném domě lze koupit zhruba za 1000 až 1500 Kč.

Jak na to

Ideální je namontovat mechanický filtr pro úpravu vody již při instalaci nových rozvodů, případně při jejich rekonstrukci. Ovšem osadit filtr do již vybudovaného rozvodu snadno zvládne každý dobrý instalatér. Nejvhodnější je napojit filtr bezprostředně za vodoměr nebo za darling na výtlačné potrubí.

Na trhu jsou nabízeny tlakově odolné filtry velké přibližně jako litrová termoska, které zdravotně (chemicky ani bakteriologicky) nezatěžují filtrovanou vodu. Vybíráme filtry schválené Ministerstvem zdravotnictví ČR. Výrobky zavedených firem jsou spolehlivé a není problém k nim sehnat vhodný náhradní díl a průběžně nakupovat rezervní vložky.

Jak zvolit správnou vložku

Pokud vám nebude schopen poradit prodavač, pečlivě si pročtěte informace o výrobku a řiďte se těmito jednoduchými pravidly:

  • Optimální je vložka s póry o průměru 30 mikronů (30 tisícin milimetru). Pro srovnání: Lidský vlas má průměr asi 70 mikronů.
  • Vložka s menšími otvory sice zachytí i menší částice, ale snižuje tlak v rozvodném potrubí.
  • Příliš „řídké“ vložky s velkými otvory jsou méně účinné.

Pro Receptář Ing. Zdeněk Žák, foto archiv

Uvažovali jste někdy nad škodlivostí chloru v pitné vodě? Druhý díl seriálu o domácí úpravě vody se věnuje vlivu chemických látek, jako je chlor nebo aktivní uhlík, na kvalitu pitné vody. Přečtěte si ho Domácí úprava vody − 2. díl