Uhlíkový filtr pro úpravu pitné vody
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Domácí úprava vody, 2. díl

K jednoduchým domácím úpravách vody z vodovodu nebo ze studny patří vedle mechanických filtrů také chemická činidla, která likvidují bakterie. Jde o chlór a aktivní uhlík.

Proč upravovat vodu chemickými látkami? Pokud má voda podivnou pachuť nebo je nelibě cítit, je to známka, že obsahuje škodlivé bakterie a že k pití příliš vhodná není. Chlorování vody bakterie zlikviduje, ale tvoří zdraví škodlivé vedlejší produkty. Ty je schopné odstranit aktivní uhlí, které navíc vodu neochudí o prospěšné látky.

Dvě tváře chloru

Chlorování spolehlivě zničí nebezpečné bakterie, které mají na svědomí tyfus, choleru a jiné choroby, které ve velkém sužovaly a někde stále ještě sužují lidstvo. V té části světa, kde se voda chloruje, zmíněné choroby prakticky vymizely.

vodní filtr vodní filtr Zdroj: Archiv ireceptar.cz V části světa, kde se chlorace nepoužívá, na epidemie bakteriálních nemocí ročně umírají čtyři miliony dětí.

Ovšem v sedmdesátých letech v USA zjistili, že chlor se ochotně slučuje s organickými látkami, které jsou běžně obsaženy v povrchové vodě. Vytvářejí se organické sloučeniny chloru (chloroform, chlorfenoly, chlorbenzeny apod.), které jsou většinou rakovinotvorné.

„U lidí, kteří konzumují chlorovanou vodu, je častější výskyt nádorů trávicího a močového ústrojí, rakoviny tlustého střeva, konečníku, močového měchýře, prsu, mozku a plic,“ konstatuje mimo jiné RNDr. Snítil v publikaci ABC zdravé výživy I. z roku 1993.

Statistiky ukazují, že rakovina tlustého střeva patří v Česku k častým nádorovým onemocněním. V USA výzkumníci dospěli k závěru, že vedlejší produkty chlorace jsou odpovědné za každou pátou rakovinu tlustého střeva. Ovšem i přesto se dál voda z přehrad a znečištěných řek upravuje pro spotřebu v domácnostech chlorací, protože zatím není znám jiný dlouhodobě účinný levný způsob, jak předejít smrtelným epidemiím způsobeným neupravenou vodou.

Aktivní uhlí pomáhá

Uhlíkový filtr pro úpravu pitné vody Uhlíkový filtr pro úpravu pitné vody Zdroj: Archiv ireceptar.cz Rakovinotvorné organické sloučeniny vzniklé chlorací nelze z vody odstranit varem nebo odstátím. Účinná je pouze jejich filtrace.

Filtry s aktivním uhlím odstraňují z vody škodlivé látky, ale současně v ní ponechávají zdraví prospěšné minerály obsahující vápník, hořčík, křemík a další.

Aktivní uhlí odstraní z vody i některé těžké kovy (například rtuť a olovo uvolňující se ze starých vodovodních rozvodů), sirovodík, ropné látky a jejich zápachy, hadicové zápachy, radioaktivní radon, DDT a řadu dalších organických látek. Filtry s aktivním uhlím zároveň likvidují zákal, rez a vodní sliz.

Levnější filtr má vyšší provozní náklady

Není ekonomické doma filtrovat všechnu vodu, protože z převážné části ji použijeme jinak než k pití či vaření. Zcela postačí domácí přístroj s aktivním uhlím, kterým si upravíme jen tu vodu, kterou vypijeme nebo spotřebujeme při vaření.

Filtrace Filtrace Zdroj: Archiv ireceptar.cz Při výběru vhodného filtru bychom měli mít na paměti, že menší a levnější přístroje v ceně kolem 900 Kč mají dražší provoz, protože vložka se rychleji zanese a je třeba ji často měnit. Cena jednoho litru takto upravené vody pak může přesáhnout jednu korunu.

Větší přístroje sice koupíme až za trojnásobek ceny levného filtru, ovšem jejich vložka ztrácí účinnost přibližně po roce provozu. Litr kvalitní vody pak vzhledem k provozním nákladům stojí jen několik haléřů.

Sprchové odchlorovací filtry

Chlor také vysušuje a dráždí pokožku. Řadě lidí může tedy vadit i sprchování chlorovanou vodou, po kterém je svědí kůže. Nejvíce takto trpí citlivá pokožka malých dětí a lidí nemocných lupenkou, ekzémy či jinými kožními chorobami. Proto výrobci přišli se sprchovými odchlorovacími filtry, které na rozdíl od přístrojů s aktivním uhlím dokážou odstranit chlor i z horké vody. Tyto sprchové filtry však nejsou dosud tolik rozšířeny.

Prřipravil Ing. Zdeněk Žák, foto autor

Akční letáky