Interiér ve stylu retro dýchá klidem a pohodou
Zdroj: Khaled ElAdawy / Shutterstock.com

Doplňky v retro stylu pro útulný a hravý interiér

Styl retro je v oblibě už několik let. Snad proto, že dýchá pohodou a navozuje klidné zastavení v čase. Můžete si v něm vybrat nábytek, ale i vypínače či kování. Kouzlo tkví totiž i v detailu.

Družstvo Obzor má v retrostylu vypínačů celou řadu (však jim také říká designová řada retro), mají kulatý tvar (což je klasika prvorepublikových stěn) a kombinují keramiku s bukovým či dubovým dřevem. Mechanismus uvnitř je však ryze moderní, včetně bezpečnosti a snadné montáže, bonbonkem navíc (a to nás baví) je jen ono charakteristické cvaknutí – to žádný jiný vypínač u nás neumí. Leda v muzeu.

Matné kování dýchá starými časy, funguje však dokonale Matné kování dýchá starými časy, funguje však dokonale Zdroj: M&T

Jako za starých dobrých časů

Kované kování napodobuje vzdálenější čas. „Spojuje staletími prověřený vzhled klik, kterými si otevíraly celé generace našich předků, s moderním mechanismem zaručujícím bezproblémový chod,“ uvádí Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dřevního kování. „Na povrchu nese železo, které díky speciálnímu procesu výroby zdokonalenému v průběhu let stárne zcela přirozeným způsobem, a to bez použití barev. Jak na pohled, tak i na dotek jsou kliky ve všech směrech podobné opravdovému historickému kování.“

koupelnový stolek ve stylu retro koupelnový stolek ve stylu retro Zdroj: Dřevojas

Jasné barvy a kouzlo dřeva

Společnost Dřevojas jako by měla motto přímo ve svém názvu: je to ze dřeva a je to rozzářené. Její koupelnový stolek na fotografii (pojmenovaný Retro) je zcela nový, včetně materiálů a oboustranného lakování, leč napodobuje 60. léta minulého století, kdy byly v módě jemné nožičky a subtilní tvary vůbec. V dnešní koupelně – je-li dostatečně prostorná – působí vesele a veskrze příjemně, a to je asi důvod, proč si něco takového lidé pořizují. 

Akční letáky