Přemýšlíte o tom, jak vylepšit prostředí terasy, která přiléhá k domu, abyste ji mohli využívat kdykoliv od jara do podzimu? Rádi na ni posedíte s přáteli, grilujete nebo odpočíváte? Přečtěte si někiolik obecných námětů, jak terasu vylepšit. Třeba se budou hodit právě vám.

Potíž mnoha teras tkví v nedokonalé ochraně před deštěm. Rozhodneme-li se terasu zastřešit, měli bychom zohlednit i směr větru, který nejčastěji přináší dešťové kapky. Řešením může být přesah střechy, ale třeba i pnoucí rostlina pěstovaná na podpůrné treláži.

Na terasu lze také umístit pergolu nebo zahradní altánek. Dají se koupit hotové nebo jako stavebnice, ale rovněž stavět svépomocí z tvrdého či měkkého dřeva. V každém případě by zahradní stavba měla dodat punc oblíbeného místa. Pergola může být přirozenou oporou pro barevné a voňavé pnoucí rostliny (např. hrachor, clematis nebo některý z jasmínů.

Je však třeba dát pozor na to, aby popínavé a plazivé rostliny, které v létě tak báječně stíní, v zimě přilehlé místnosti zbytečně nezastiňovaly a neochlazovaly. Pamatujme také na nutnou pevnost konstrukce pergoly, aby bez deformací udržela váhu i vzrostlých rostlin, které se často pnou tak agresivně, že prostoupí i obkladem.

Dřevo, kameny, nátěry...

Ale nejen rostliny mohou tvořit atraktivní zastřešení zahradní pergoly. Stejnou službu prokážou například roletová plátna, impregnované plachtoviny, stínící tkaniny, rákos, bambus, řezaný šindel nebo desky z nejrůznějších materiálů. Vyplatí se maximální pečlivost už při výběru dřeva a také správné rozměry jednotlivých dílů. Změřte proto dřevo skutečně pečlivě, vždy je lepší, koupíte-li delší kus, které seříznete na potřebný rozměr, než pracné i nevzhledné nastavování. Zvažte použití dalších stavebních přírodnin:

  • Zajímavý prvek mohou tvořit dekorační kameny nebo volné dlažební desky, které působí přirozeně a nenásilně.
  • Dřevěné prvky konstrukce i zástěn mohou být z kulatiny či řezané hoblované dřevo. Důležité jsou ochranné nátěry.
  • Kulatiny, které jsou pro pergoly ideální, nás mohou překvapit svou drsností. Obvykle volíme mezi kůly, které již byly odkorněny a z nichž jsou už odstraněny větve. Kulatiny, které opracovány nebyly, se totiž mohou od vrcholu ke spodku přirozeně zužovat a dvě kulatiny proto nikdy nebudou identické.
  • V případě pochozí vrstvy terasy lze také použít dřevo, prkna bez per a drážek. Luxusním řešením je speciální exotické, velmi tvrdé a trvanlivé dřevo.

Na zastřešení lze použít makrolonové, polykarbonátové, laminátové, ale i jiné desky, záleží na vkusu i nosnosti střešní konstrukce.

Foto archiv a Shutterstock