ATYP 186 Pha-v-retusm
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dřevostavba předčila naše očekávání

Dům Evy a Martina jsme navštívili v době, kdy se dokončovaly práce v interiéru. Od té doby už uplynulo několik měsíců, a přestože ještě není hotová úprava okolí, dům už celé rodině plně slouží. Jak jsou se stavbou spokojení? A co vlastně předcházelo tomu, než mohlo přijet stěhovací auto a dům se mohl zabydlet?

ATYP 186 Pha-v-retusm ATYP 186 Pha-v-retusm Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Od začátku jsme věděli, že potřebujeme individuálně navržený rodinný dům, proto jsme nevybírali projekt, ale firmu, která nám dům postaví podle našich představ. Vybírali jsme z několika firem na trhu, navštívili pár vzorových domů a absolvovali několik schůzek s konzultanty. Ale asi nejvíce nás oslovila návštěva u přátel, kteří tou dobou bydleli osm let v dřevostavbě od firmy ATRIUM a také se rozhodli pro individuální dům s několika zvláštními prvky. Vyprávěli nám o velmi vstřícném a profesionálním přístupu celého týmu, průběhu projektování domu a změnách, které jim firma umožnila realizovat. U řady firem jsme se setkali s tím, že změny v projektu nelze provést, nebo s přílišným nátlakem na výběr jednoho z typových domů.

ATYP 186 Praha (29)m ATYP 186 Praha (29)m Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na první schůzce ke konzultantce firmy ATRIUM jsme jeli s nákresem mojí manželky a našimi představami, bez čeho se v domě neobejdeme. V podstatě jsme pak společně hledali, který typový dům se trochu podobá naší představě. Už z této první schůzky jsme odjížděli s pocitem, že jsme klienti, o které se chce někdo starat a hledá cestu, jak nám vyhovět. Právě tento přístup a možnost vlastní volby (například subdodavatelů materiálů mimo standard) při plánování našeho domu rozhodly o tom, že jsme si na konec firmu ATRIUM vybrali za svého dodavatele.

ATYP 186 Praha (37)m ATYP 186 Praha (37)m Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bylo úžasné sledovat průběh stavby. Na konci prvního dne montáže bylo vidět jedno patro domu včetně oken a za další tři dny stál celý dům i se střechou.

Náš dům je projektován v duchu Feng Shui, někdy jsme ale musili sáhnout ke kompromisu zásad tohoto stylu a praktičnosti, takže jsme se trochu obávali výsledku. Ale již v průběhu stavby jsme sledovali, že všechno dobře dopadne a budeme spokojeni. Díky skvělému týmu všech řemeslníků, používání kvalitních materiálů a nadstandardně profesionálnímu a osobnímu přístupu nám přiděleného stavbyvedoucího si troufáme říci, že dům předčil naše očekávání. Hned první dny v domě na nás působily velmi pozitivně a dnes si bydlení v dřevostavbě prostě užíváme. Našli jsme sice pár drobností, které bychom možná změnili, ale to vychází z momentu, kdy se začne dům užívat. Nejvíce jsme s ženou diskutovali o velikostech místností. U nás velkou roli již od začátku hrála maximální možná zastavěná plocha a naše představa o počtech místností. Nyní bychom rádi zvětšili obývací místnost a toalety, ale víme, že by to muselo být na úkor jiných místností, a to se nám zase nechce.

ATYP 186 Praha (4)m ATYP 186 Praha (4)m Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na závěr si dovolím jedno důležité konstatování. Firma ATRIUM svými cenami nepatří mezi nejlevnější, ale přesně víte, za co platíte, rozhodujete, za co platíce, a hlavně ve finále zjistíte, že jste ušetřili.

ATYP 186 Praha (47)m ATYP 186 Praha (47)m Zdroj: Archiv ireceptar.cz

A proč jsme vlastně zvolili dřevostavbu? Rozhodovali jsme se dlouho mezi zděným domem a dřevostavbou, hledali jsme všechna pro a proti, oslovili několik firem, vyslechli si jejich argumenty, studovali různé odborné články. Konzultovali jsme naše názory také s rodinou a přáteli. Nakonec jsme měli jasno a věděli, že dřevostavba bude pro nás správnou volbou. Hlavním rozhodujícím faktorem byl relativně krátký čas výstavby, použití přírodních materiálů, izolační vlastnosti a hlavně zkušenosti přátel, žijících v takovém domě.

ATYP 186 Praha (55)m ATYP 186 Praha (55)m Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dřevostavba má v porovnání se zděnou stavbou při zachování velmi dobrých izolačních vlastností relativně úzké obvodové stěny, a tak jsme si mohli dovolit na limitovaném prostoru našeho pozemku (vyhláška hlavního města Prahy o zastavitelnosti) nechat postavit dům podle našich představ.

Eva a Martin N., Praha

Eva a Martin N, Eva a Martin N, Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

 

 

 

Akční letáky