Drobné tipy pro čištění
3. 3. 2016

Drobné tipy pro čištění

Čím vyleštit sklokeramickou desku, plastové rámy oken, podlahu pokapanou voskem, krbové sklo, obklady, dlažbu, polystyrenové stropnice a další drobné úsporné tipy do domácnosti i na zahradu nabízejí čtenáři Receptáře.

Občas ani po odstranění nečistot a mastnoty nelze sklokeramickou desku důkladně vyleštit, pořád se objevují šmouhy. Vedle speciálních čističů docílíme pěkného lesku také octem.

Na choulostivější plochy v kuchyni i na plastové rámy oken se hodí velmi jemný čistící prášek, složený z těchto přísad: 

  • 50 g mýdlových vloček,
  • 150 g plavené křídy,
  • 80 g jedlé sody,
  • 5 kapek citronového oleje. 

Mýdlové vločky jemně umeleme. Dobře je smícháme s plavenou křídou a sodou. Nakonec přidáme citronový olej. Naplníme do sklenice se šroubovým uzávěrem a důkladně protřepeme. Čistidlo můžeme používat až osm měsíců.

Co s voskovými skvrnami na látce

Před ošetřením bychom měli takto potřísněnou látku namočit do studené vody a pak co nejvíce vosku opatrně odstranit. Poté na látku se skvrnou přiložíme z obou stran savý papír a přežehlíme mírně teplou žehličkou. Zbylé stopy po vosku otřeme benzínovým čističem.

Z knihy Rady naší babičky z nakladatelství Reader´s Digest Výběr                       

Sklo u krbových kamen vyčistí popel

Velice jednoduchou a lacinou metodou je dát si na jemný hadříček nebo na kousek novin trošku jemného popela a sklo zvnitřku lehce přetřít. Je pak krásně čisté − bez námahy a bez dražších čisticích prostředků.

Mycí prostředek ušetříme zředěním

Do láhve od saponátu si nalijeme asi dva centimetry jaru a láhev dolijeme vodou. Když umýváme něco mastného, například hrnec, stříkneme do něj trochu této směsi. Takto naředěný jar rozpouští mastnotu daleko lépe než jar neředěný a navíc nám jedno balení dlouho vydrží.

Alois Mikyska, Třebíč

Cestičky mezi záhony

Na zahrádce jsem na cestičky položila staré vyřazené lino, které jsem nařezala podle jejich šířek. Lino jsem otočila rubovou stranou nahoru, protože je na této straně hrubé a při dešti neklouže. Tohle jsem udělala před lety a dodnes nemusím cestičky plet nebo jinak ošetřovat.

Jaroslava Bulíčková, Borohrádek

Čím oživit obklady a dlažbu

Kachličky se budou lesknout, když je vyčistíme zkyslým mlékem nebo vlasovým šampónem.

Zažloutlé a špinavé dlaždičky vydrhneme směsí soli a terpentýnu. Čistit je také můžeme octovou vodou.

Zašlé skvrny na mramorových dlaždicích odstraníme pastou z nehašeného vápna a vody. Vezmeme si však rukavice!

Omlazovací směs pro dlážděné podlahy vyrobíme z 300 g jemného (prosátého) popela ze světlého dřeva, který dáme do látkového sáčku. Sáček vaříme ve vodě, na chvíli odstavíme a pak ho použijeme k otírání.

Mramor se dá také otírat mazlavým mýdlem nebo pastou vyrobenou ze tří lžic čisticího prášku, který neškrábe, a citronové šťávy.

Václav Mokrý, Ústí nad Orlicí

Triky, které platí na skleněné nádobí

Jenské sklo vyvaříme ve vodě, do které jsme přidali změkčovací prášek, a vydrátkujeme je silonovou drátěnkou.

Marie Miková, Praha-Kbely

Sklo vyčistíme kouskem dřevěného uhlí a pak je opláchneme ve vlažné vodě.

Tomáš Sadílek, Ostrava-Dubina

  • Skleněné nádobí se více leskne, omyjeme-li je v octové vodě s rozpuštěnou solí, pak je opláchneme v čisté vlažné vodě a vyleštíme.
  • Zašlé skleněné nádobí nejlépe vyčistíme omytím v osoleném roztoku vlažného lihu nebo v roztoku osmi dílů vody a jednoho dílu kyseliny solné.
  • Velmi dobrým prostředkem je citron, kterým sklo důkladně vytřeme a pak opláchneme čistou vodou.
  • Stejně dobře poslouží i noviny natrhané na kousky, které vhodíme do nádoby, zalijeme teplou slanou vodou, dobře protřepeme, vylijeme a poté opláchneme nejdříve ve slané a potom v čisté vodě.
  • Broušené vázy dokonale vyčistíme, osvěžíme a vyleštíme, když je omyjeme směsí ze 1/4 litru octa a šesti lžic kuchyňské soli.

Miluše Křížková, Kladno

Očistná renovace polystyrénových stropnic

Po třinácti letech v místnosti, kde se hodně kouří, jsem stropnice nejdřív zbavil prachu, to znamená, že jsem je ometl, případně vysál hubicí s kartáčem.

Potom jsem je plyšovým válečkem natřel barvou na interiéry na bázi disperze, nikoliv hlinky. Barva dobře drží, kryje a nedělá silné vrstvy, takže zůstane zachovaný vzor a strop vypadá jako štukový. Plyšový váleček zajistí rovnoměrné nanesení barvy do jakéhokoliv vzoru stropnic.

Milan Kaňůrek, Karlovy Vary

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Lino-to je síla:-)

(q8AkQMQbWgFuR), 24. 3. 2014, 18:37

Mám obavy, že na zahrádkách budou za chvíli umělé květiny, poněvadž "stále kvetou", nikdy nezklamou, lehko se vymění....:-))). Vzpomínám si na herce Krampola. Osobně jsem ho slyšela: prý vázal na zahradě na Okoři na své keře různé květy a tvary a turisté postávali u jeho plůtku a dohadovali se, co si to asi z ciziny dovezl. On je, skryt, poslouchal a měl z nich srandu:-))). Paní Majka má pravdu v tom, že dřevo je kluzké a na cestičky se nehodí. Já osobně na nich mám drcenou kůru a případný plevel i na chodnících stříkám "Randapem", který se po styku s půdou rozkládá, je ekologický.

RE: Lino-to je síla:-)

(LEnkaaa), 15. 2. 2017, 12:12

Mnohem větší síla je ten Round-up... co takhle si přečíst to ekologické složení? Zlaté lino.

Lino na chodníky

(Majk), 23. 3. 2014, 11:35

Tak to je tedy síla :-)) Nějak mi ušlo, proč řeší chodníky linem. Jestli kvůli trávě, tak nejlepší herbicid je motyka. Lino bych na zahradu tedy nedal.

banánové slupky jako hnojivo

(G_rjeP40PdnjEKJj-cnx5f4uK7N_), 21. 12. 2011, 10:15

Slupky stačí zahrabat poblíž růžovách keřů. I staré, špatně a slabě kvetoucí růže začnou už příštím rokem bohatě kvést.

Ocet a soda na ucpaný odpad

(Květa Holznerová), 24. 2. 2011, 17:50

Co dělat s ucpaným kuchyňským odpadem? Do sifonu nasypeme krystalickou sodu a zalijeme ji asi 0,5 l octa, který jsme předtím zahřáli do bodu varu. Při větším znečištění postup opakujeme. Tento způsob nás nikdy nezklamal.

(Majka), 5. 4. 2009, 17:21

Po zkušenosti s kamínky mezi záhony,které po každé zimě vybírám ze záhonu,bych radši řešila to lino,ale na zimu bych ho ukládala do kůlny na nářadí.Mráz a žížajky jsou potvůrky.To je můj názor.Kdo nechce,tak ho nepřijme.

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 23. 3. 2009, 23:00

To musí ale být krása nesmírná.

juta

(Dušan), 12. 3. 2009, 08:01

Jarmilko, nemusí to být tak hrozné. Třeba jde o rub přírodního linolea, což je taková docela pohledná jutová síťovina. Jestli ovšem ta vydrží ve vlhku roky, jak paní píše....?

(Jarmilka), 11. 3. 2009, 09:41

Nápad paní Bulíčkové s využitím lina na zahradě mě doslova odrovnal. Chápu, že si někdo dá na zahradu plastový sud, nerezne a vydrží. Ale použít na cestičky mezi záhony lino mi přijde zbytečné. Nebylo by lepčí využít například dřevěná prkna nebo oblázky v písku?

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS