Pavouk: Nezvaný host, který ale neškodí
Bojujete s pavouky, už jste vyzkoušeli kdeco a stále se vám nedaří vyhnat je jinam? I když vyloženě neškodí, mít je doma rozhodně není sen každé hospodyně, a když už vám rupnou nervy, budete hledat i nějaký zaručený prostředek, jak je snadno zničit.
Nehubte je. Pavouci jsou docelal zajímaví. Dokonce 15 méně známých faktů o pavoucích vám na svém YouTube kanálu prozradí Farky. Podívejte se, ať se dozvíte také něco nového.
Co pavoukům nevoní?
Ač osm nohou většinu z nás nepřitahuje a považujeme členovce ze nepříjemné a obtěžující nezvané návštěvníky, pravdou je, že jsou pavouci důležití a nejen venku, ale i ve vašem skromném příbytku vás zbavují například otravných much. Rozmyslete si tedy dobře likvidaci pavouků. Docela dobré výsledky můžete mít i s přírodními repelenty, které sice pavoukům nevoní, ale lidem ano. A tak budete mít doma nakonec díky pavoukům docela příjemnou a provoněnou atmosféru.
Metodou pokusů a omylů majitelé bytů a domů zjistili, že na pavouky platí konkrétní vůně. Pěstovat můžete jak konkrétní bylinky, rozhodně však můžete používat esenciální oleje, které jsou výjimečně silné a stačí přidat par kapek do vody na mytí podlahy nebo spreje na nábytek, abyste nenásilně provoněli celý byt. Jelikož pavoukům velmi překáží i pach octa, k mytí můžete používat i ten. Roztok octa s vodou se používá k čištění okenních rámů či parapetů, sprejem jej můžete aplikovat na parapety, do koutů i za nábytek. Právě okna jsou nejčastěji vstupní branou pro pavouky, a proto se hodí používat ocet i při mytí oken prostě a jednoduše z preventivních důvodů.
Které vůně vyzkoušet? Pavoukům nevoní máta peprná, levandule, ale také exotický cedr či eukalyptus. Stejně tak je odpuzují citrusové vůně, a to jak pomeranče, limety a grepy, ale také citronová tráva.
Droždím proti pavoukům
Objevila se také doporučení vyhánět či dokonce hubit pavouky pomocí droždí. Zdá se, že pach kvásku pavoukům velmi vadí, ale zda je natolik silný, aby osminohého otravu také zabil, to není docela jasné. Pokud vám nějaké droždí zbylo, určitě jej také můžete vyzkoušet.
Na aktivované droždí si ale dejte pozor! Látky, které se při reakci uvolňují prý lákají komáry. Proto se dává droždí do lapačů, nicméně mimo byt, abychom si krvelačný hmyz netahali domů.
Pro likvidaci pavouků se někdy používají také lepové pasti, jiní se na ně raději vrhají hubicí zapnutého vysavače nebo sprejem proti hmyzu. Pokud to je však možné, raději pavouky odchyťte a zbavte se jich někde venku.
Zdroje: wbsm.com, thespruce.com