Co prozradí zvuky ve vašem domě?
Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock

Když dům dělá divné zvuky: Jak poznat, co je normální a kdy si dělat starosti

Také u vás straší nebo jen dům „pracuje“? Blíží se zima a pokud slyšíte divné zvuky v domě hlavně večer a v noci, možná jste na něco zapomněli. Nezamrzá vám potrubí? Divné zvuky mohou značit i velký problém!

Divné zvuky v domě

Divné zvuky můžeme v domech, chalupách či chatách slyšet po celý rok. Kuna na půdě, cvrček za dřevěným obložením či větvičky bušící do okenních tabulek jsou všechno zvuky, kterým dříve či později přijdeme na kloub. Některé zvuky v domě ale už tak jednoduše identifikovat nelze. Nevolejte krotitele duchů, často jde jen o různé materiály rozpínající a smršťující se vlivem změn teploty a vlhkosti.

Zvuky může způsobit zamrzající voda

Změna teploty také zásadně ovlivňuje stav vašeho vodovodního potrubí, a to byste opravdu slyšeli. Jak všichni dobře víme, voda se v pevném skupenství roztahuje a je schopná poničit kohout na zahradě, rozvody v domě či sprchu nevyjímaje. Vodovodní trubky zamrzají především tehdy, když nějakou dobu nepoužíváme vodu a ta v potrubí přestane proudit. Proto se zamrzání týká především nemovitostí, které na zimu opouštíme.

Vodu je potřeba zavřít a vypustit. Vodu je potřeba zavřít a vypustit. Zdroj: DONGSEUN YANG / Shutterstock

Rozhodně zvuky prověřte a předejděte jim

Vodu byste měli zastavit a vypustit hlavně na chatách a chalupách. V rodinných domech většinou postačí uzavřít a vypustit přívod vody na zahradu, kde máte hadici, kohoutek nebo automatickou závlahu. Voda může samozřejmě zamrznout i v rodinném domě, ale to se stává spíš výjimečně, pokud dům na několik dní opustíte.

Zvuky jsou ten nejmenší problém. Zamezte zamrznutí!

Vypuštění vody není jedinou možností, jak si s mrazy v potrubí poradit. Pokud potřebujete vodu používat venku i během zimních měsíců, pak investujte do mrazuvzdorných kohoutků a speciálních ventilů, které zavzdušňováním vyprázdní potrubí, aby nemohlo zmrznout a prasknout.
Nejobyčejnější ochranou trubek je izolace. Existuje několik druhů různě tloušťky. Nicméně klasická dva a půl centimetru silná tepelná izolace neochrání trubky v mrazech pod mínus deset stupňů. Navíc pamatujte, že budete muset ochránit i šachtu nebo vrt.
Další možností, jak chránit trubky před zamrzáním, je topné těleso, respektive vyhřívací kabel. Můžete si pořídit topný kabel, který reguluje teplotu. Na vodovodní potrubí se instaluje omotáním, ideálně v místě, kde jsou suché a čisté trubky. Rozhodně je třeba vyvarovat se vlhkých, špatně těsnících částí potrubí okolo ventilů či jiného napojení.  

Prasklé potrubí není legrace. Prasklé potrubí není legrace. Zdroj: Paul Tessier / Shutterstock

Zdroje: https://www.chytre-bydleni.czhttps://www.express.co.uk

Akční letáky