Neperte džíny, ale zmrazte je!

Tento fígl se před časem objevil na sociálních médiích a psalo se o něm, jako o tom nejskvělejším způsobu, jak zbavit denimové oblečení zápachu a potencionálně nebezpečných bakterií. Proč by měly džíny zapáchat? Inu, jde o oblečení, které nosíme rádi, často, a pokud jsme dost šikovní a neušpiníme riflové kalhoty nevzhlednými fleky, pak se jejich časté nošení projeví jinak. Je to zápach.

A co pak tedy s nimi? Nabízí se je vyprat, ale někteří a mezi nimi také šéf firmy Levi's tvrdili, že ideálním řešením je strčit je jednoduše do mrazáku alespoň na 24 hodin. Tím se zlikvidují také bakterie, které zápach způsobují a džíny budou jako nové.

Plus této metody je také to, že ušetříte na vodě, prášku i elektřině a zároveň ochráníte denim. Ten častým praním ztrácí barvu, případné ozdobné díry a odřeniny trpí a mohou se začít brzy trhat a tak dále.

Jak to může vypadat v praxi se můžete podívat v tomto příspěvku z YouTube kanálu Stating The Obvious.

Zdroj: Youtube

Jak je to s mražením džín a bakteriemi?

Co k tomu dodat? Není to docela špatný nápad, ale zdá se, že trik ve skutečnosti nefunguje a CEO firmy Levi's pan Chip Bergh neměl tak docela pravdu, když tvrdil, že džíny není třeba prát.

Je to především díky tomu, že mrazák neumí dostatečně chladit na to, aby mohl nějakým zásadním způsobem zlikvidovat bakterie. Jakmile džíny opět začnete nosit, velmi brzy se zápach zase vrátí.

Také se ukázalo, že bakterií, které se mohou objevit či vesele množit ve vašich džínách, se nemusíte obávat. Student z univerzity v Albertě Josh Le věnoval své 15 měsíců nošené a nikdy neprané džíny k prozkoumání univerzitní laboratoři a ukázalo se, že jeho riflové kalhoty žádné nebezpečné mikroorganismy neskrývaly. 

Rachel McQueen, profesorka ekologie člověka z Albertské univerzity, poukázala, že pokud z nějakého důvodu nechcete rifle prát, ale chcete je zbavit zápachu, můžete je například postříkat zředěným octem a nechat dobře vyvětrat a proschnout na čistém vzduchu. Ocet totiž likviduje zápach, látku nepoškodí a velmi rychle jeho kyselý závan vyvětrá.

Jak prát džíny?

Jak tedy džíny prát, aby netrpěla jejich kvalita? Denim je robustní bavlněná látka, která ale bývá často kombinovaná s elastanem. Jestli něco praním trpí, pak je to spíš elastan než riflovina.

Pokud se vám někdy stalo, že se po několika letech látka zvlnila v horizontálních pruzích, pak je to právě elastan, který povolil a z látky se vydrolil. Kvalitnější materiály vydrží déle, nicméně dříve nebo později je čeká stejný osud. Postupujte podle štítku na kalhotách. Pokud denim obsahuje i elastan či přímo lycru, vyvarujte se příliš vysokých teplot, aviváže, či sušení na přímém slunci.

Pokud jsou však džíny pouze z čisté bavlny bez příměsí elastických vláken, pak je perte jako bavlnu a nebojte se toho. Obáváte-li se o barvu, otočte je na rubovou stranu. Pokud vás trápí potrhání a poškození vydřených míst a dalších dekorací, které narušují strukturu materiálu, můžete džíny prát v sáčku. Ten látku ochrání, ale je samozřejmé, že v těchto slabých místech budou džíny trpět nejdřív.

Moderní pračky mají dokonce program určený na praní denimu. Jestli ale takovou variantu na své pračce nemáte, pak vězte, že ideální teplotou je 40 °C a použití běžného prášku i malého množství aviváže. Někteří výrobci džínů považují za ideální praní po 5 až 7 nošeních i v případě, že nejsou rifle očividně špinavé.

Související články

Zdroje: businessinsider.com, themanual.com, globalnews.ca