Čerstvý vzduch v domě: Nucené větrání a rekuperační jednotka svépomocí
9. 1. 2019

Čerstvý vzduch v domě: Nucené větrání a rekuperační jednotka svépomocí

Odcházející vydýchaný vzduch z domu předá většinu tepla vzduchu, který do domu přichází – to je princip nuceného větrání s rekuperací tepla. Nejde jen o úsporu energie, ale především o naše zdraví.

„Lidé často nekvalitně jedí, málo se hýbou a nemyslí ani na větrání. Jenže když žijíRekuperační jednotku zakrývají dvířka z lamina s nedostatkem čerstvého vzduchu a často i v přítomnosti plísní, není jim dobře, jsou unavení a nemocní. Větrat bychom měli alespoň každou hodinu na pět minut – i kdybych si vzpomněl přes den, jak budu otvírat okno ve spánku?“ ptal se Aleš Lhota. Proto svůj dům zásobuje čerstvým vzduchem neustále, a to pomocí nuceného větrání s rekuperací tepla.

„Cena rekuperační jednotky může leckoho odradit, a přijde mi skutečně zbytečně vysoká. A to je škoda, protože nedostatečné větrání má neblahý vliv na zdraví. Já osobně jsem si sestavil jednotku sám, ovšem koupil jsem již hotový protiproudý výměník, tedy srdce jednotky. Právě v něm odchozí vzduch předává teplo příchozímu. Je atestovaný, s tlakovou zkouškou – vzduch se ve výměníku nesmí míchat. Jednotku jsem dále opatřil dvěma EC ventilátory. Tělo je z bílého lamina a přední deska je též z lamina v imitaci dřeva. Přepážky jsou z polystyrenu, vzduchové filtry mi z metráže ušila maminka. Po třech měsících jsou pěkně špinavé, a to žiju na vesnici.“

Aleš Lhota si rekuperační jednotku sestavil sám

Úspora energie a čerstvý vzduch

„Výrobci rekuperačních systémů uvádějí účinnost kolem 90 %, tedy že díky větrání s rekuperací ušetříte 30-50 % energie na vytápění. V praxi je to méně, moje jednotka udává účinnost okolo 75 %, ale i to je stále velký přínos. Za hlavní výhodu považuju dostatek čerstvého vzduchu v domě.

O nuceném větrání koluje řada mýtů, například že si nemůžete otevřít okna. Ale v létě, když si budu chtít otevřít francouzské dveře, stačí rekuperaci nastavit na minimum (není vhodné ji vypínat, trubkami by měl stále mírně proudit vzduch)."

Důležitá je i vlhkost vzduchu

„Zvláště v zimě může nucené větrání příliš snížit vlhkost vzduchu. Proto mám v plánu instalovat do jednotky zvlhčování. Trysku na vodní mlhu mám již připravenou, zbývá ji zapojit a naprogramovat. Vlhkost budu měřit na vzduchu odváděném z domu jako průměr z delšího časového úseku, aby hodnotu neovlivnila třeba nárazová vlhkost z právě odvětrávané koupelny.

Existují i entalpické výměníky, které většinu vlhkosti vracejí zpět do domu. Jenže formaldehydy a podobné neřády se ve vzdušné vlhkosti zachytí a můžete si je tak pozvat zpět domů. Navíc entalpický výměník je dražší a má nižší životnost, která se snižuje s intenzitou používání - a rekuperace je k tomu, aby byla používána neustále, ne pár hodin denně“ upozorňuje Aleš Lhota.

Rozvody z jednotky jsou vidět pouze v technické místnosti

Jednotka, která se o vše postará?

„Mým snem je cenově dostupná, autonomní rekuperační jednotka, kterou bych jednou rád i vyráběl a prodával. Dnes je samozřejmostí ovládání přes IT technologie. U jednotky, jakou si představuji, bude vše možné nastavovat a sledovat přes webové rozhraní (třeba na tabletu nebo v mobilu). Jednotka dle zadaných parametrů o objemu vzduchu větraného domu, požadované teploty a vlhkosti a hodnot z čidel bude sama, bez řízení uživatelem, větrat a udržovat tepelnou pohodu jak v létě, tak v zimně. Zrovna tak by měla poznat, když příliš stoupne hladinu oxidu uhličitého čili je vydýchaný vzduch.“

Tato rekuperační jednotka vznikla svépomocí.

Foto: Martin Hlaváček

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

domaci vyroba...

(VWPsQNubWgm.C6~f9.EjFm4Umbm~g), 10. 1. 2019, 10:39

predne chci rict, ze domaci vyrobe fandim a chapu, ale neni zde uvedeno, jak je vysledny produkt rizen. v zimne zamrza vymenik a je treba jej odmrazovat, rovnotlake vetrani je treba take korigovat tlakovymi cidly apod.
zvolit lamino na skrin rekuperace je dost nesikovne kvuli srazejici se vode ve vymeniku.
vlhcit tryskou na mlhu je vsak zcela jiste cesta do pekla. jedine vlhceni, ktere ma smysl je prirozenym odparem (i to pouze za predpokladu, ze teplota potrubi se nikde cestou nesnizi) a i to je na hrane pozvanky pro plisne, pokud neni dobre regulovano. kvalitni zvlhcovac tohoto typu stoji 100.000czk
idealni jsou dle meho nazoru lokalni odperove zvlhcovace (venta apod.)


PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS