Omastkem

Naše maminka (ročník 1911) používala tuto metodu: Pláty na sporáku natřela omastkem a nechala tuk „vpít“. Tuk špínu rozpustil a železo nakonzervoval. Potom pláty vytřela dosucha hadrem.

Když se zatopilo, trochu to zavonělo, ale zmiňované pláty slouží dodnes, i když k jiným účelům. Okolo plátů byl rám, ten se čistil jen solí na mokrém hadříku. Vše tedy bez chemie a za pár korun.

Já používám elektrický vařič a ten je už asi také z jiného materiálů. Plotýnky rezavějí. Zachraňuji je právě tím, že na ně kápnu trošku jedlého oleje, který nechám působit.

Jaroslava Šobíšková, Neveklov

Octem a nátěrem

Jsou-li pláty rezavé, jako odrezovač postačí obyčejný ocet. Poté je řádně očistíme drátěným kartáčem. Očištěné pláty natřeme grafitovou pastou, ale lze použít i vypalovací silikonovou barvu. Každopádně po prvním zatopení musíme řádně větrat.

Jan Pavlíček, Chotěboř

Broušením, stříbřenkou, olejem i máslem

Pláty je zapotřebí dobře ošetřovat od prvopočátku, dokud jsou zachovalé. Staré pláty s hloubkovou korozí už nikdy nebudou pěkné, ty by bylo nutné nejprve přebrousit strojní bruskou. Pravidelnou údržbu lze provádět suchým nebo mastným způsobem.

Při suché údržbě pláty nejprve dobře odmastíme a očistíme od rzi smirkovým plátnem zrnitosti 60, potom plochu natřeme vypalovací stříbřenkou (na komínové roury) a nátěr čas od času obnovíme.

Nebo pláty před zatopením lehce potřeme jedlým olejem, případně zbytky másla z prázdného obalu. Takto je nutné pláty ošetřovat vždy, když na ně vyteče voda. Při pravidelném ošetřování mají přirozený kovově opálený vzhled a další čištění není nutné.

Josef Musil, Ledeč nad Sázavou