Pro představu: Součinitel prostupu tepla starších oken se pohybuje kolem 2,5 až 5,5 W/ m2.K.

Nová moderní okna a rovněž dvojskla, kterými jsou osazena, dosahují dnes již očekávaných hodnot 1,2 W/m2K. Okna s trojskly nebo speciální tepelnou fólií a odraznými vrstvami dokážou prostup tepla eliminovat dokonce na hodnoty kolem 0,6 W/m2K.

O zachování špičkových izolačních vlastností nových oken a jejich ekonomickém přínosu rozhoduje též kvalitní usazení ve stavebních otvorech.

Musí být provedeno tak, aby nevznikly tepelné mosty. Těm mj. zabrání

  • protažení izolace přes část okenního rámu,
  • použití pevné a hutné montážní pěny,
  • parotěsná páska,
  • v rekonstruovaných domech i předsunutí oken na úroveň původního obvodového pláště a zmíněné zakrytí části rámu izolací.

Nelze čekat, že starší okenní křídla vybavená třetím sklem nebo spíše novým dvojsklem budou bránit úniku tepla stejně jako moderní, kvalitní a perfektně usazené komplety s několikakomorovými plastovými či bytelnými dřevěnými rámy.

Přesto má pouhé zateplení oken svůj ekonomický význam.

Skromnější přínos, ale také nižší investice

Dodatečné zateplení stávajícího okna lze totiž pořídit mnohem levněji. Jde tedy o dostupnější úsporné opatření s poměrně rychlou návratností. Hodí se dobře i pro víkendové objekty a jejich příležitostné vytápění.

Ceny tepelné izolace dvoukřídlého okna se liší podle typu použitých skel a dalších detailů zasklení. Začínají zhruba na 2000 korunách.

Je určitě levnější izolovat stávající okna, než je nahradit novými − ať již plastovými či jinými, a to nejméně třikrát. Výhodou se vedle snadné montáže může stát také fakt, že při úpravě zůstává vzhled stávajících oken zachován.

Montáž izolačního skla či dvojskla se zpravidla provádí na vnější křídlo; buď do přesoustružené původní drážky, nebo se k původnímu rámu připevní zarámované sklo a spáry se zatmelí.

Dvojsklo může být také vsazeno do původního rámu ve speciálním plastovém profilu. Rám lze pak zakrýt plastovými lištami volitelných tvarů i barevných provedení včetně imitace dřeva.

Zajímavou možností je také přesklení starších plastových oken, jejichž původní dvojskla mají vyšší, z dnešního pohledu nedostatečnou hodnotu součinitele prostupu tepla, moderním dvojsklem s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi.

Pozor na rosení a plísně

Do jisté míry se lze také postarat o lepší tepelně izolační vlastnosti rámu. Po utěsnění však mnohdy dochází k rosení mezi skly nebo mezi vnitřními a vnějšími okenními křídly. Dodatečné utěsnění okenních rámů brání výměně vzduchu, který by odváděl vlhkost. To může zapříčinit i vznik plísní v meziokenním prostoru.

Dodavatelé okenních zateplení a těsnění nabízejí tzv. břitové těsnění do obvodových spár, které umožňuje regulovatelnou výměnu vzduchu. Firmy, které dodatečné zateplení oken montují, většinou už používají technologie, které počítají s provzdušňujícími a ventilačními žlábky či otvory.