Klady a zápory domácí fotovoltaiky
11. 1. 2019

Klady a zápory domácí fotovoltaiky

V době, kdy mají rozhodující slovo úspory, je důležité využívat co nejvíce zdrojů energie. Majitelé nemovitostí si tak stále častěji kladou otázku, zda by mohli využít i oni energii ze slunce. Fotovoltaika dnes nabízí možnost prakticky pro každého. Má jak své výhody, tak i určitá rizika.

Ve světě se využití solární energie považuje za velmi přínosné a efektivní. U nás mají někteří k solární energii ještě jisté výhrady. Na druhé straně je dobré si uvědomit, že nemusejí vznikat žádné nové obrovské kolosy, ale stačí, když majitelé domů zauvažují nad tím, zda využít vlastní střechu nad hlavou k energetickým úsporám. Máte-li tedy vhodnou střechu s odpovídajícím sklonem a směrem, můžete si již nyní spočítat, který ze současných systémů by vám vyhovoval, a nejen to. Výpočty vám mohou rovnou zjistit dobu návratu vaší investice.

Nevyčerpatelný zdroj - energie ze Slunce.

Jaké jsou vhodné podmínky

Za nejvýhodnější je obecně považována orientace panelů směrem na jih. Lokalita vašeho domu není až tak důležitá. Odborníci se shodují v tom, že takřka na celém území naší republiky jsou pro fotovoltaiku stejné podmínky. Další výhodou je možnost využití programu Nová zelená úsporám. Právě ten má za cíl zapojit do energetických úspor především rodinné domy. Pokud svůj rodinný dům teprve stavíte, je vhodné počítat s umístěním panelů již v návrhu projektu domu. Pak nemusí být žádný problém spojit technologii solárních panelů jednak s ohřevem vody a jednak s výrobou elektrické energie.    

Solární panely vidíme na našich střechách stále častěji.

Důvody PRO

  • nevyčerpatelný zdroj energie - Slunce
  • nulová spotřeba paliva
  • extrémně nízké provozní náklady  
  • minimální údržba společně s nulovou produkcí znečištění
  • vysoká spolehlivost 
  • dlouhá životnost fotovoltaických panelů
  • snadná montáž (ale i přesto je lépe ji svěřit ji odborníkům)

Samotná montáž panelů není složitá. Ale i tak se doporučuje nechat ji na odbornících.

Důvody PROTI

  • pochyby o návratnosti investic. Při nízké ceně energií považují někteří lidé fotovoltaiku za zbytečnou. Odborníci upozorňují na možnost vysokého nárůstu cen energií.
  • někdo může považovat fotovoltaické panely za nevzhledné a na svém domě za rušivý prvek.

Jako každá technologie, i tato se neustále vylepšuje, a tak se ve výhledu několika málo let jistě vyplatí i v případě, že ceny energií se příliš nezvednou.

První výpočty si můžete udělat sami a porovnat je s odbornými závěry.

Co je třeba zjistit a zajistit

Láká-li vás možnost pořízení fotovoltaiky, zjistěte si nejprve, zda je pro ni vaše střecha vhodná. Dále byste měli zapátrat po tom, který ze současných modelů fotovoltaiky se pro váš dům nejvíce hodí. To znamená, jakou spotřebu by měl model pokrývat. Dobré je vědět i to, kdy byste pravděpodobně dosáhli na návratnost vašich investic. Dalším krokem je zajištění povolení od vaší distribuční společnosti na pouštění přebytků do rozvodné sítě. Následuje výměna elektroměrů, případné zažádáni o dotace a nakonec už jen objednávka zařízení a vyjednání podmínek dodání a instalace.

Obraťte se na renomované odborníky

Závěrem doporučujeme využít služby renomovaných odborníků. Rozhodně není na škodu, když si dokážete sami provést potřebné výpočty, budete tak mít možnost kontroly, zda vám obchodník nedoporučil naddimenzovaný model. Při vyřizování na úřadech budete ve výhodě, když se obrníte trpělivostí, ale u provozovatele s několikaletými zkušenostmi jistě nenarazíte na zásadní problém a navíc budete mít i jistotu lepšího servisu a rychlé instalace.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

FTV5

(Roman J.), 11. 1. 2019, 09:42

Ano, také jsem byl dlouhou dobu proti, ale to si se mnou kvůli tomu nikdo nesedl a nevysvětlil mi výhody ftv. J8 byl vždycky proti, že se mi to akorát nelíbilo na střeše, ale to bylo asi tak jediné závratné mínus. Po konzultaci u Bohemia energy, kam mě přivedl právě kamarád, který to již od nich má, mě tam vše osvětlili a hned jsem nabral jiný dojem, že sám dokonce o ftv uvažuji, zatím toto téma nechávám otevřené, kamarád je s tím spokojený i s Bohemia energy jak to prý dokázali zařídit, takže to možná dopadne, že v létě se k ftv také dokopeme.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS