Zjistěte potřebný výkon kamen

Úplně na začátku svého rozhodování zjistěte, jaký výkon kamen potřebujete. Výkonnostní kategorii kamen spočítá odborník po propočtu tepelných ztrát vytápěného objektu. Orientačně platí, že 1 kW výkonu kamen potřebujete na zhruba 20 m³. Výkonově příliš předimenzovaná kamna je po dosažení požadované teploty nutné tlumit větším přivíráním přívodu vzduchu. To má za následek nedokonalé spalování a tvorbu kouře. Pokud kamna neutlumíte, v extrémní situaci může dojít k jejich poškození.

Zvláštní přívod vzduchu otvorem v zadní části kamen je moderním prvkem a brání jeho nasávání z obytného prostoru, kde jsou kamna umístěna. Přisávání lze tak řešit například napojením přes rouru z jiného prostoru, který není trvale obývaný.

Prověřte stav komína

Pro správnou funkci krbových kamen je třeba mít ve velmi dobrém stavu komín. U starších domů je vhodné provést revizi, vyčištění a případně vyvložkování. Tím zajistíme kvalitní odtah spalin a správnou funkci nového výrobku. Komínová roura by měla mít minimálně takový průměr, jako otvor pro vývod spalin z kamen. Odtah menšího průměru bude mít za následek špatné hoření a zakouření místnosti při přikládání.

Výměník tepla a pojistka výpadku napájení

Efektivní zužitkování tepla nabízí krbová kamna s teplovodním výměníkem. Díky němu vytápíte větší prostory prostřednictvím radiátorů nebo ohříváte vodu. Případně, pokud již vlastníte plynová, elektrická či jiná kamna a rozvody vody k radiátorům již existují, můžete krbová kamna na tento okruh připojit. Pamatujte, že celkový počet instalovaných radiátorů by neměl překročit výkon výměníku.

Pro správné fungování musíte zajistit napájení elektřinou pro případ výpadku. Tento požadavek nejsnáze splníte zakoupením měniče napětí, který nabíjí za běžného chodu autobaterii. Pokud náhle vypadne napájení, vodní čerpadlo se napájí přes měnič z této baterie a nehrozí přehřátí výměníku s následným varem vody. Někteří majitelé novostaveb při výstavbě požadují instalaci elektrocentrály. Ta je zapojena na domovní síť a při výpadku proudu pak napájí i čerpadlo, které zajišťuje cirkulaci vody v topném okruhu. Při výpadku napájení také může pomoci speciální výbava na přání v podobě dochlazovacího zařízení, avšak předpokladem je napojení na vodovodní řad. Technickou lahůdku představuje termostatická klapka, ovládaná kapilárou ve výměníku. Pokud teplota vody přeroste bezpečnou hranici, dojde k uzavření přívodu vzduchu do kamen, čímž se jejich výkon sníží na minimum.

Krbová vložka

Vestavná krbová vložka často volí nároční majitelé novostaveb. Taková kamna perfektně zapadnou do interiéru a stanou se jeho nedílnou součástí. Správný typ a tepelné odstínění je vhodné konzultovat s odborníkem. Jednoplášťová vložka má výhodu ve snazší instalaci a lepším přestupu tepla. Nejlepší vlastnosti má v současnosti typ ocelový, vyzděný šamotem. Pro vytápění větší plochy se hodí typy s výměníkem. Dvouplášťová vložka je konstrukčně starší a v dnešní době se používá minimálně, a to i z důvodu nutnosti ventilátoru, který slouží k zamezení jejího přehřívání.

Jaký typ kamen vybrat?

Teprve po zvážení všech technických parametrů zvažujte vzhled. Tam, kde netopíte pravidelně, jako například na chalupě, se hodí kamna s plechovým pláštěm, která nabízejí velmi rychlé zahřátí. Litinový typ je ještě výhodnější, protože k rychlému zahřátí přidává akumulaci tepla. Kachlová kamna jsou ideální pro ty, kteří nechtějí často přikládat: disponují vysokou energetickou účinností a navíc představují velmi módní záležitost.

Aby kamna dobře hřála

Většina kamen a krbů na našem trhu je konstruována pro topení dřevem a dřevními briketami. V nabídce některých výrobců jsou i kamna a krby, ve kterých můžeme topit uhelnými briketami či uhlím.

V krbových kamnech používejte proschlé dřevo. Velmi dobře totiž hoří, nezanáší prostor kamen produkty nedokonalého spalování a má dobrou výhřevnost. Šikovnou alternativu k běžným palivům jsou pelety, avšak pro provoz s tímto materiálem je vhodné mít kamna s automatickým dávkovačem.