Topíme dřevem, vytápíme vzduchem
9. 9. 2015

Topíme dřevem, vytápíme vzduchem

Dobrá kamna jsou taková, která téměř všechno teplo předají okolí a co nejméně je pustí do komína. Vysoké účinnosti dosahují kamna, která dřevo spalují ve fázích: Nejprve se odpaří voda, tím vlastně vzniká dřevěné uhlí a plyny. Obě složky pak shoří.

Kamna, která neumějí zadržet plyny, nechají až polovinu tepla vyletět komínem. Dobrá kamna tomu brání regulovaným přívodem kyslíku a vysokou teplotou hoření, zpravidla 350 až 600 °C.

Využít co nejefektivněji žáru, který vzniká hořením dřeva, k vytápění prostor dokážou také tzv. dvoukomorová krbová kamna.

Čím vyšší je teplota v ohništi, tím více plynů vzniklých při hoření se spálí a tím je celé spalování účinnější.

Komínem by mělo procházet jen takové teplo, která je nutné pro jeho funkci, to znamená pro vytvoření tahu. Pokud je v komíně tepleji, zbytečně plýtváme a navíc komín zatěžujeme a zkracujeme jeho životnost.

Nemá velký smysl komínem vytápět místnosti v patře, protože energie se tím využívá sotva z desetiny.

Dřevo na topení

Otevřený nebo zavřený systém?

To už se spíš poohlédněme po nějakém systému, v němž se ohřátý vzduch transportuje do více místností či prostor. Cirkulací vzduchu podpoříme využití tepelné energie z kamen či krbové vložky.Ostatně většina těchto topidel sálá a zároveň ohřívá cirkulující vzduch, liší se jen rozdílným poměrem těchto dvou způsobů vytápění.

Mnohé krbové vložky mají vývody pro teplý vzduch, který se dá širokými trubkami dál rozvádět po domě. Ohřívá se v plášti vložky, resp. v jejím vzduchovém výměníku a potrubím nebo průduchy se dostává do vytápěných místností. Cirkulaci lze urychlit ventilátory.

Teplo rychlé, ale prašné

Otevřeným systémem vytopíme místnosti velice rychle a relativně levně, protože vedle provozních nákladů nejsou příliš vysoké ani ty pořizovací. Tento způsob však přepokládá propojení všech vytápěných místností, a to může přinášet nepříjemnosti.

krbová kamna

Nevýhody otevřeného systému

  • Jakékoliv znečištění vzduchu v jedné místnosti se projeví ve všech dalších takto vytápěných místnostech (nelze proto zřídit třeba kuřácké a nekuřácké pokoje, kouř bude všude).
  • Cirkulace nedovolí usazování mikroskopického prachu, naopak – je neustále v ovzduší a my ho dýcháme. Pro alergiky to může být nepřijatelné.
  • Ohřívaný, spíš horký vzduch je nepřirozeně suchý, rychle stoupá ke stropu, kde je přetopeno, zatímco u podlahy zůstává chladnější.
  • Vzduch lze sice potrubím přivádět do ohřívacích prostor krbové vložky zvenčí, a tak snížit cirkulaci vnitřního vzduchu, ale pak musíme zajistit, aby stejné množství vzduchu zase někde unikalo ven. Tím snížíme účinnost topení − do výměníku půjde vzduch velmi chladný, ven z místností ještě teplý. Budeme muset víc topit.
  • Je třeba myslet i na to, že rozvody vzduchu mohou přenášet zvuk.

Otevřený systém, tedy topení v krbové vložce a rozvádění teplého vzduchu po domě, odborníci nedoporučují k trvalému vytápění, ale spíš jen k příležitostnému, třeba na chalupě, nebo v kombinaci s jiným systémem.

Kachlová kamna bez ohniště

Uzavřený systém přenosu teplého vzduchu se podobá ústřednímu topení, jen místo vody je v systému rozváděn ohřívaný vzduch, a to širokými izolovanými rourami nebo průduchy ve zdivu do keramických výměníků.

vzduchovodné potrubí ve zdi

Výhody uzavřeného systému

  • Cirkulující horký vzduch se nemíchá se vzduchem v místnostech, ale proudí z výměníku krbové vložky rovnou do keramických výměníků v jednotlivých místnostech a odtud zpět do krbu, kde se znovu zahřívá.
  • Výměníky v místnostech jsou vlastně jakási kachlová kamna bez ohniště, které rozehřívá proudící horký vzduch a která pak vyzařují teplo do okolí.
  • Keramické výměníky zajišťují stabilní teplotu v celém prostoru a cirkulaci vzduchu, která nevíří prach. Výměníky lze umístit prakticky kamkoliv, kam můžeme přivést a odkud odvést ohřátý vzduch. Třeba i do kamenné lavice nebo do podlahy.
  • Sice chvíli trvá, než se výměníky zahřejí a místnost vytopí, ale na druhou stranu sálají ještě i hodně dlouho poté, co jsme přestali topit. Hodí se tedy spíš pro průběžné topení než jen pro občasné vytápění.

Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a prostor, který musíme systému dát, to znamená izolované trubky nebo průduchy ve zdivu (zpravidla o průměru 150 mm), velkoplošné keramické výměníky, skříňky pro regulace i větší krb.

Uzavřený sytému vyžaduje přesný projekt a vhodné materiály, aby vzduch například neroztrhl potrubí či aby někde něco nechytlo. Uvnitř systému může teplota přesáhnout i 300 °C

Mimochodem: Takto své domy vytápěli už před dvěma tisíci lety staří Řekové; topili dřevem a spaliny, tedy ohřátý horký vzduch, vedli dutinami pod podlahou a ve stěnách vzhůru nad střechu. Odtud se tomuto systému někdy říká Hypokausten.

Kamna

Více systémů, více pohody

Pro praktické vytápění lze krb vyprojektovat tak, aby využíval oba systémy. Když potřebujeme prostor rychle vyhřát, pustíme teplý vzduch do místnosti a poté jej změnou klapek zavedeme pouze do uzavřené cirkulace. Existuje i automatika, která všechno hlídá za nás.

Zajímavou volbou jsou také krbové vložky jak s vývody pro teplý vzduch, tak s teplovodním výměníkem, který je napojen na systém ústředního topení.

Akumulační kachlová kamna na dřevo zase využívají sálavé teplo, které se od zdroje šíří rovnoměrně všemi směry, ohřívá předměty, na které dopadá, a ty potom ohřívají okolní vzduch. Jde o moderní variantu zámeckých kachlových kamen či babiččiny pece pro hloupého Honzu.

Pro Receptář Jiljí Záruba.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

krb

(q8Ey9-5nW7a-debgc7P~QkR), 5. 11. 2011, 17:09

Naši chaloupku jsme vytápěli akumulačními kamny, ale jelikož máme velikou zahradu a pořád spoustu dřeva, tak jsem usoudila, že bude dobré postavit krb, který bude zároveň vytápět i přistavěné patro. Trochu jsme zapomněli, na další místnosti v přízemí a tak když v hořejším patře bylo vedro, v koupelně a kuchyni dole bylo chladno. Tak asi po dvou letech jsem koupila další ventilátor a udělala rozvody i dole. A je po problémech. Po zatopení v krbu je do hodinky příjemné teplo ve všech místnostech . Ventilátor zapínám vždy ten, ve kterém patře chci mít tepleji. Přirozeně, že je z topení krbem trochu prašněji, ale je levnější a ta pohoda a pohled na plápolající oheň za to stojí.

Kuřátko ano, cigarety ne

(Jenda), 2. 9. 2009, 16:29

Z vlastní zkušenosti vím, že při pořizování krbové vložky, která má teplovzdušné výstupy, stojí člověk před rozhodnutím, zda do systému zamontovat ventilátor, nebo to nechat jen na volném stoupání teplého vzduchu. (Závisí to i na tom, zda se ohřátý vzduch používá jen v horních místnostech, nebo se vede do sousedních.) A také je dobré otevřený systém teplovzduchů co nejvíce zvukově izolovat, aby vzájemné odposlouchávání nebylo tak snadné. Je lepší počítat s tím, že horký vzduch je dost vysušený, přenáší prach i pachy. Vůně pečeného kuřátka vesměs nevadí, s cigaretami to bude horší.

(Rokos), 17. 10. 2008, 17:21

K vzduchotechnice ... Nesmíme si představovat, že je to jako topení v autě, kde jede ventilátor na plné pecky, když mu to poručíme. V těhle systémech se používají ventilátory (tažné) s pomalými otáčkami (nebo s pomalým průchodem, záleží, jak mají lopatky natočené), takže nezasvěcený nic neslyší, ani neví, že tam někde ventilátor je... Jo a k článku, ten poslední odstavec jako by patřil jinam, akumulační kachlová kamna jsou něco jiného, než systémy, které se popisují výše... Podle mne jsou akumulačky na dřevo lepší řešení než klasický krb. O tom byste měli něco napsat.

(Ondrej), 13. 10. 2008, 16:25

Myslel jsem hlavne reseni s motory protoze ventilae vzduchu s epak objemove nasobi

(Jindrich), 13. 10. 2008, 16:23

O spolecnem vzduchu s epise uz v clanku, myslim ze je to kazdemu jasne kdyz je to vlastne princip celeho systemu.

(Ondrej Liska), 13. 10. 2008, 16:22

Problem zminenych reseni je bohuzel ve spolecne "vzduchotechnice" - pokud bude tento system sdilet v dome "vice partaji", budou se sirit pachy z jidla, kour od kuraku pujde i k nekurakum, a tako nemoci budou mit skvelou cestu. Na druhou stranu netopime panubohu do oken. Nakup nove vlozky a vlastne celeho vytapeciho systemu je jako nakup noveho auta - je treba zvazit vsechna pro a proti, pote co dojdete k zaveru si vsechno nechte rozmluvit, pote opakujte znovu a mozna najdete idealni reseni.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS