Nízké teploty a nepříjemný chlad odrazují od návštěvy zahrady a to nejen teď na podzim, ale i časně z jara, výjimkou nejsou ani pořádně studené letní noci. Proti zimě se samozřejmě můžete vyzbrojit dekou a palčáky, dá se však sáhnout i po elegantnějším řešení. Jsou pro vaši terasu vhodná zahradní topidla, sálavé ohřívače nebo infrazářiče?

Topíme dřevem

Přenosné zahradní ohniště je určeno pro milovníky otevřeného ohně a praskajícího dřeva. Oheň v lehce přenosném ohništi je nejenom stylový zdroj osvětlení a tepla na zahradě, terase či na trávníku, ale může se využít i k přípravě jídla. Snadno na něm opečete špekáčky, ve spojení s roštem či trojnožkou připravíte grilované pochoutky, pustit se můžete i do přípravy jídla v kotlíku. V nabídce jsou přenosná otevřená zahradní ohniště, vlastě pouze podstavce pro přípravu hranice, koše na oheň nebo ohniště uzavíratelná, která chrání proti jiskrám a oharkům. Cena ohniště začíná na 2,5 tisicích. Sofistikovanější řešení nabízí zahradní kamna, která tvoří pevný a designově zajímavý prvek na zahradě či terase. Pořizovací cena záleží na konkrétním výrobci, pohybuje se kolem 5-6 tisíc.

Plynová topidla

Dalším možným zdrojem tepla je plyn ve venkovních

plynových topidlech. Tato topidla spalují propan-butan z lahví a kromě venkovního prostředí vás zahřejí i v interiéru nebo v párty stanech, nutné je zajistit dostatečnou výměnu čerstvého vzduchu. Vyrábějí se jako stolní či stojanová, typu pyramida nebo v podobě lamp či klobouků. Jsou opatřeny kolečky pro snadnou manipulaci a přesun, u některých typů kloboukových ohřívačů je nastavitelná výška tepelného zdroje i směr a intenzita produkovaného tepla. Všechny přístroje by měly být vybaveny bezpečnostním systémem, který automaticky odpojí přívod v plynu v případě převrhnutí topidla nebo zhasnutí plamene. Nejlevnější stolní topidla vás budou stát necelé tři tisíce, cena stojících kloboukových topidel začíná na 4 tisících, dražší pyramidová vyjdou i na deset a více.

Sálavá energie z infrazářičů

Velmi pohodlným zdrojem tepla do venkovních i vnitřních prostor jsou sálavé elektrické zářiče. Oproti sloupovým či plynovým topidlům nejsou tak náročné na místo a nemusíte myslet ani na výměnu bomby. Naproti tomu musí být připojeny do elektrické sítě, řešíte tedy kabel a zásuvku. Tato topidla zajistí prakticky okamžité teplo až na vzdálenost několika metrů a snadno se ovládají. Při výrobě tepla jdou trochu jinou cestou, než dosud zmiňovaná topidla. Ta ohřívají vzduch kolem sebe a teplý vzduch pak předává teplo dál. Infrazářiče pracují na stejném fyzikálním principu jako paprsky slunce, neohřívají vzduch, ale pevné částice a předměty, od kterých se pak teplo odráží. Tento sálavý přenos tepla na rozdíl od takzvané konvekce (proudění) přímo ohřívá předměty i osoby v blízkosti sálavého panelu. Výsledkem je takřka okamžitý pocit tepelné pohody a nemusíte přitom čekat, až se ohřeje okolní vzduch, což ostatně není venku dost dobře možné. Obchody nabízejí různá topidla s využitím infrazářičů, k dostání jsou dokonce stolky se zabudovaným zářičem přímo ve stolové noze. Cena se topidel se nejčastěji pohybuje kole 3-4 tisíc korun.