obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Fasáda je tváří domu; výběr, výhody, izolační systémy

Fasáda domu, bezesporu jedna z nejdůležitějších částí stavby, zásadní prvek její vzhledu i funkčnosti, může leccos napovědět o vnitřním členění domu. V tom se podobá lidské tváři. Umí zklamat i nadchnout.

Styl a účel  

Na vzhledu fasády záleží architektovi, investorovi a každému dalšímu majiteli. Ale minimálně stejně důležitým úkolem fasády je, aby dobře chránila dům před vlivy počasí zaručila mu dlouhou životnost.

Při výběru fasády (jejího vzhledu a způsobu provedení) by měl stavebník přihlédnout také k okolní zástavbě. Určitě se bude rozhodovat také podle ceny fasády a náročnost její údržby v dalších letech.

Vhodných fasádních materiálů je na trhu celkem velký výběr:

 • Fasádními nátěrovými hmotami počínaje
 • přes klasické tvrdé omítky či zateplovací systémy
 • až po fasádní obklady keramické, plastové, dřevěné nebo třeba z umělého kamene.
obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výhodou obkladových materiálů je jejich pěkný vzhled a minimální údržba. Mezi nevýhody patří vyšší cena a také vyšší hmotnost – dřevo, sklo, keramika, cihla nebo kámen něco váží...

Fasádu mohou tvořit i prosklené stěny nebo hliníkové obkladové panely. Obkladové materiály na fasády mohou být organického i anorganického původu. Výběr je tak velký, že záleží jen na vkusu a finančních možnostech investora.

Pozor na úřady

Protože fasáda ovlivňuje a pozměňuje nejen vzhled domu samotného, ale také jeho nejbližšího okolí, nemůžete ji realizovat jen podle své fantazie. Její provedení většinou podléhá schválení příslušného stavebního úřadu.

V historických částech města musíte fasádu konzultovat s památkáři V historických částech města musíte fasádu konzultovat s památkáři Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při výběru fasády je nutno zvážit, zda zamýšlená proměna nepoškodí vzhled nejbližšího okolí domu. To se týká nejen novostaveb, ale také rekonstrukcí starších domů.

U novostaveb je fasáda již součástí projektu, tudíž je i součástí řízení o udělení stavebního povolení. Změny podoby a barvy fasády podléhají většinou ohlašovací povinnosti místnímu stavebnímu úřadu. Stanoviska stavebních úřadů se však mohou lišit místo od místa. Proto je dobré se předem informovat, a předejít tak nepříjemným tahanicím s úředníky – v krajním případě by totiž mohli nařídit již hotovou fasádu změnit podle svých nařízení na náklady investora!

Fasádní nátěrové hmoty

Nejjednodušší povrchovou úpravou fasády je nátěr speciální fasádní barvou. V současné době můžeme poměrně často vidět domy i s vícebarevnou fasádou. Barevné provedení je vhodné konzultovat s architektem, který poradí možné kombinace aby stěny ladily s okny, dveřmi, střešní krytinou, okapy a dalšími prvky.

fasádní izolační barvy fasádní izolační barvy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Fasádní barvy se podle vlastností dělí na:

 • akrylátové – nepropouštějí vodu a jsou prodyšné,
 • silikátové neboli minerální – odpuzují vodu a propouštějí vlhkost ven, vytvrzují starou omítku,
 • silikonové – chrání proti povětrnostním vlivům, jsou prodyšné a omyvatelné,
 • latexové a plastové – jsou méně prodyšné, ale odolné proti chemikáliím,
 • vápenné – jsou paropropustné, odolné proti vlhkosti, povětrnostním vlivům, hodí se pro vlhké omítky),
 • speciální nátěry – například protiplísňové, protipožární, otěruvzdorné a podobně.

Keramické fasády

Cihly lícovky a keramické pásky používané na lícové zdivo se vyrábějí z pálené hlíny. Pásky se upevňují maltou přímo na jádro omítky nosné zdi, nebo se lepí na stávající fasádu. Tímto způsobem lze celkem jednoduše a za rozumnou cenu změnit původní fasádu.

Při použití keramických pásků se však nedosáhne tepelně izolačního účinku, proto se tato metoda často kombinuje s jinými fasádními prvky.  

keramická fasáda se lepí přímo na zdivo keramická fasáda se lepí přímo na zdivo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jádrové omítky

Tvrdé jádrové omítky (např. břízolit) jsou v našich zemích tradičním a osvědčeným materiálem. Jejich výhodou je přijatelná cena a prodyšnost. Naopak nevýhodou jádrových omítek je minimální tepelný odpor (schopnost izolovat).

Jejich povrch je také náchylný k poruchám – například praskliny vzniklé mrazem mohou být důvodem zatékání vody do stěn domu.

Ještě v poměrně nedávné minulosti (před rokem 1990) většina stavebníků rodinných domů tepelnou ochranu obvodového zdiva nevnímala jako příliš závažný problém.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V současnosti jsou na trhu uzavřené, tepelněizolační fasádní systémy, které splňují současné normativní nároky na tepelnou izolaci a kromě toho mají i odpovídající moderní vzhled.

Proto bylo nejčastějším řešením fasády tradiční omítání obvodových zdí nejprve vrstvou tzv. jádra, na které se nanesla vrchní omítka.

Zateplovací systémy jsou vzhledem k trvale stoupajícím cenám energií stále častějším řešením pro novou fasádu domu. Výhodou zateplovacích systémů (polystyrenu, minerálních vláken aj.) je vysoký tepelný odpor (schopnost izolovat), nižší váha a pěkný vzhled. Nevýhodou zateplovacích systémů je jejich vyšší cena a menší prodyšnost některých používaných obkladových materiálů.

Zavěšená fasáda

Zavěšená fasáda je konstrukce se zadním odvětráním a izolační vrstvou z tvrzené pěny nebo desek z minerálních či rostlinných vláken. Zavěšený vnější plášť může být z desek s vrstvou minerální omítky nebo z desek dřevěných, vláknocementových, plastových nebo z kamenných panelů, ale použít lze i jiné materiály, které se upevňují na laťovou konstrukci.

Mezi tepelnou izolací a vnějším pláštěm je nutný větrací prostor, takže případná vlhkost, která by pronikla pod zavěšený vrchní plášť fasády, může vysychat a nepoškozuje ani izolaci, ani zdivo.

zavěšená fasáda zavěšená fasáda Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Předezděná fasáda

Jedná se o takřka bezúdržbovou fasádu robustní konstrukce. Po konstrukční stránce může mít tento druh fasády několik řešení:

 • jednoduchý představěný vnější plášť,
 • předezdívka s vnitřní izolací (bez vzduchové vrstvy)
 • předezdívka s izolací a vzduchovou vrstvou.

Tyto představěné fasádní stěny se stavějí většinou z lícových cihel, vápenopískových cihel nebo z přírodního kamene, které dům nejen účinně chrání před nepřízní počasí, ale také stylově dotvářejí jeho vnější podobu.

Fasády jako předezdívky se většinou realizují u novostaveb, kde se s jejich zatížením základů počítá již v projektu. Při sanaci starších domů je lze využít jen tehdy, má–li dům pevné základy.

Dřevěné fasády

Oblíbeným materiálem pro úpravu fasád je dřevo, protože nejen chrání a izoluje, ale navíc i hezky vypadá. Dřevo však musí být pečlivě ošetřeno.

Dřevěné fasády lze kombinovat s omítkami, lícovými cihlami, skleněnými prvky a dalšími. Dřevěná fasáda se instaluje na laťování, které je upevněné na nosné vnější zdi a na něž se připevní prkna s různou povrchovou úpravou – například hoblovaná nebo s rýhovaným povrchem.

dřevěná fasáda dřevěná fasáda Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zelená fasáda

Zelený porost obrůstá stávající fasádu a vzniklý meziprostor funguje jako tepelně izolační vzduchová vrstva. Další výhodou je ochrana domu před deštěm, protože voda se přes rostliny nedostane až na omítku. V letním období zelená fasáda brání přehřívání domu.

Zelená fasáda sice chrání omítku před mechanickým poškozením, ale před ozeleňováním je třeba stávající fasádu staršího domu důkladně prohlédnout a případně opravit trhliny, protože popínavé rostliny stávající fasádu zatěžují. Zelená fasáda se uchycuje buď přímo na zdi, nebo na laťové konstrukci.

Foto archiv

Akční letáky