Nic netušící oběť si hoví ve vaně plné vody, zatímco do místnosti přichází neznámý útočník a hází do vany zapnutý fén na vlasy. Následuje silné jiskření, zvuky proudící elektřiny a zuřivého cákání vody, přičemž následuje záběr na mrtvé tělo oběti. Podobných scén nabídly filmy divákům mnoho. Nejde však jen o fikci, k podobným úmrtím, ať už kvůli cizímu či vlastnímu zavinění, došlo již nespočetněkrát. I proto byl snad každý člověk alespoň jedenkrát v životě varován před rizikem fénování vlasů v napuštěné vaně. Skutečně tato činnost ale představuje takovou hrozbu?

Zabití jen ve výjimečných případech

V moderních koupelnách je smrt fénem spadlým do vody prakticky nemožná. Elektrické zásuvky totiž bývají opatřeny takzvaným proudovým chráničem. Ten během několika milisekund vypne elektrické zařízení a do vany se nedostane více jak 30 mA. To zasaženému zcela jistě způsobí nepříjemný šok, zabít jej to ovšem nedokáže.

Co ale dokáže, je způsobení různých poranění, popálenin či poruch srdeční činnosti. Mnozí si možná vybaví případ z roku 2009, kdy se jistá žena z Horažďovic na Klatovsku s největší pravděpodobností rozhodla spáchat sebevraždu právě vhozením fénu do vany. Život jí ovšem zachránila pojistka na elektrospotřebiči. Žena tak sice upadla do bezvědomí, z něj se ale brzy probrala a zavolala si lékařskou pomoc.

Riziko představuje i fén zapojený v zásuvce

Takové štěstí ovšem neměla jednatřicetiletá žena z Uničova, kterou v roce 2008 zasáhl elektrický proud během koupání, kdy ji do vany shodila nezapnutý, avšak do elektrické sítě připojený fén kočka. Žena utrpěla rozsáhlá vnitřní zranění i popáleniny na těle. Ihned po incidentu byla převezena do nemocnice, kde svým poraněním bohužel krátce na to podlehla.

I přesto, že nejmodernější elektrospotřebiče v sobě samy obsahují ochrannou pojistku a zásuvky jsou ve většině případů opatřeny proudovými chrániči, v žádném případě není radno s nimi jakkoliv manipulovat v době, kdy se člověk nachází ve vaně nebo je jen mokrý. Nejde tak tedy jen o fény na vlasy. Zaznamenány byly incidenty poranění i úmrtí v případě pádu nabíjejícího se telefonu do vany s vodou.

Zdraví rozum zkrátka hovoří jasně. Do vany žádné elektrospotřebiče nepatří, a i když jejich kontakt s vodou nemusí ve všech případech představovat riziko úmrtí, mohou způsobit bolestivá poranění, o která rozhodně nikdo nestojí.

Zdroje:

https://tn.nova.cz/clanek/zpravy/cernakronika/soudni-znalec-vrazda-elektrinou-neni-pro-laika-vubec-snadna.html

https://olomoucky.denik.cz/nehody/zemrela-spadl-fen-20080421.html

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/zena-chtela-spachat-sebevrazdu-fenem-ve-vane-19621