Gloxínie je oblíbenou pokojovkou, kterou velmi rády pěstovaly už naše babičky. Hlíznatá rostlina pochází svým původem z Brazílie a je oblíbená především pro svůj impozantní vzhled a nenáročnou péči. Vyniká nejen svými poměrně velkými listy, ale hlavně velkými květy ve tvaru zvonku, které jsou nejčastěji v odstínech bílé, růžové, červené a fialové. Stejně tak si můžete pořídit druh s vícebarevnými květy.
Jak gloxínii pěstovat se podívejte v tomto YouTube videu, kanál Home Gardening:
Krásné obdule
Gloxíniím se u nás často také říká obdule. Zpravidla tyto pokojovky dorůstají do velikosti kolem 30 cm a jsou pro ně typické oddenkové hlízy. Jejich výrazné vejčité listy jsou v různých odstínech zelené a květy se objevují v období od dubna do října.
Správné místo
Gloxíniím se u vás bude dařit, pokud jim dopřejete místo s rozptýleným světlem bez přímého poledního slunce, které by mohlo popálit listy. Nejvíce gloxíniím prospěje místo na okenním parapetu, který je orientovaný na východ nebo západ. Nikdy by však rostlina neměla stát v průvanu.
Pozor na zálivku
Gloxínii zalévejte vždy pravidelně, ale jen mírně, doslova nesnáší přelévaní. Dochází pak k uhnívání a případné květy rychle uvadají. Voda by se nikdy neměla dostat přímo na rostlinu, a proto ji raději lejte do misky. Na podzim, kdy začne gloxínie žloutnout, zálivku postupně omezujte a ve chvíli, kdy nadzemní část odumře a zatáhne se, nechte květinu odpočívat jen s občasnou mírnou dávkou vody, aby hlíza zcela nevyschla.
Dbejte na živiny
Gloxínie potřebují během vegetace pravidelný přísun živin, tedy od března do srpna je hnojte každých 14 dní hnojivem pro pokojové květiny. V období květu přidávejte tekuté hnojivo do vody na zalévání každý týden.
Vhodný substrát
Gloxínii pěstujte nejlépe v zemině s mírně kyselým pH, které je v rozmezí 5,5 až 6,5. Ideální volbou je rašelinový substrát nebo substrát pro pokojové květiny s přídavkem perlitu nebo písku.
Přesazení a množení
Pravidelně této pokojovce odstraňujte poškozené listy a odkvetlé květy a každý rok na jaře byste ji měli přesadit do nového květníku, který bude o něco větší než ten původní. Gloxínii lze množit semeny nebo dělením hlízy. Stačí ji při přesazování opatrně rozdělit na několik částí, z nichž každá by měla mít alespoň jeden pupen.
Období odpočinku
Jak již bylo zmíněno, gloxínie přestává na podzim kvést a přechází do tzv. období klidu. V tuto dobu shazuje listy a kořeny. Gloxínii byste měli přemístit do chladnější místnosti s teplotou kolem 15 °C.
Zdroje: www.telereceptar.cz, www.sazenicka.cz, www.jaktak.cz