Hledáte nejlevnější půjčku? Zkuste půjčku od lidí
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hledáte nejlevnější půjčku? Zkuste půjčku od lidí

Úrokové sazby u spotřebitelských půjček za poslední roky rapidně klesly. Přesto se vám nabídka na půjčku od banky či nebankovní společnosti nemusí pozdávat. To, že na plakátech lákají na úrokovou sazbu už od 4,99 %, neznamená, že zrovna vy ji dostanete. Existují ale i jiné možnosti, jak si půjčit peníze levně. Jednu z nich představují peer-to-peer neboli P2P půjčky. O co jde a jak fungují?

[Komerční prezentace]

Půjčky mezi lidmi - šance na nižší úrok

Hledáte nejlevnější půjčku? Zkuste půjčku od lidí Hledáte nejlevnější půjčku? Zkuste půjčku od lidí Zdroj: Archiv ireceptar.cz Kdo by to neznal. Celí nadšení vejdete do banky, která v reklamě slibuje půjčku se skvělým úrokem kolem 5 %. O pár minut později odcházíte rozčarování, protože vám banka nabídla půjčku s dvojnásobným úrokem. Velké nadšení střídá ještě větší zklamání. Taková je ale běžná praxe. Reklamy slibují více, než obvykle dostanete.

Ty nejvýhodnější půjčky zpravidla dostane pouze pár jedinců, jejichž finanční situace je bezchybná. Vám zůstanou dvě možnosti. Buď podmínky akceptujete a půjčku si vezmete i za horších podmínek nebo půjdete jinam. Zajímavé podmínky nabízí tzv. peer-to-peer půjčky, pro které se u nás ujal název půjčky mezi lidmi nebo půjčky od lidí. Pozor, nejedná se o půjčky v rodině nebo od přátel, ale od neznámých lidí - investorů.

Normální férová půjčka, žádná šmelina

Nejedná se ani o žádný podvod. V podstatě se jedná o nebankovní půjčky, které ale neposkytují společnosti, ale obyčejní lidé. Peer-to-peer půjčky fungují po celém světě a jsou založené na jednoduchém principu “zájemce o půjčku - zprostředkovatel - investor”. Zprostředkovatele představuje platforma, která spojuje obě strany a zajišťuje správný průběh půjčky. Vystavuje poptávky, vyhledává investory, sepisuje smlouvu a zajišťuje přesun peněz.

Vše probíhá online a někteří lidé P2P označují za nejlepší půjčky online. Důvod je jasný. Získat můžete půjčku s takovým úrokem, kterou vám žádná banka ani jiná úvěrová společnosti nabídnout nemůže. Skutečné podmínky závisí na konkrétní platformě. V České republice se asi nejvíce ujala platforma Zonky, kde se úroková sazba odvíjí od přiděleného ratingu žadatele o půjčku.

Zonky - úroková sazba od 3,99 %

Zonky funguje odlišně než většina platforem. Výši úrokové sazby určuje sama, nerozhoduje o ní poptávající ani investor. Zájemce o půjčku rozděluje do několika ratingových skupin. Každá skupina má přitom pevně stanovenou úrokovou sazbu. Tak třeba rating A** představuje nejméně rizikové zákazníky, kteří mají šanci získat půjčku s úrokovou sazbou 3,99 % ani o halíř více.

Stejně jako klasických půjček je nutné doložit řadu dokladů, na základě kterého je zájemci přidělené odpovídající rating. P2P nejsou zadarmo. Počítat musíte i s poplatky za poskytnutí půjčky (odměna pro zprostředkovatele) a sankcemi při nesplácení půjčky. P2P půjčky nejsou charitativní činnost, vydělat chce jak investor, tak zprostředkovatel. Přesto se jedná zatím o jedny z nejlevnějších půjček na trhu.

Akční letáky