Jak zbavit zápachu houbičku na nádobí?
Zdroj: Profimedia

Houbička na nádobí smrdí? Naučte se, jak tomu předejít a jak to napravit

Zapáchá houbička či hadřík na mytí nádobí? Bohužel s páchnoucími houbičkami to není tak jednoduché. Povíme vám, jak houbičku na nádobí zápachu zbavit, ale také proč to nedělat.

Proč houbička zapáchá?

Páchnoucí houbička, hadřík nebo třeba prádlo, není znakem špíny. Jsou to bakterie, které se ve vlhkém prostředí natolik rozmnožili, že je jejich přítomnost znát i po čichu. Se zápachem můžete snadno zatočit. 

Přípravek na mytí nádobí Houbička je klasickým pomocníkem v mytí nádobí. Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com

Perte a dezinfikujte houbičky na nádobí

Houbičky, utěrky, hadříky a jiné materiály, které na nádobí a úklid používáte, pravidelně perte. Sami zvažte, zda je lepší použít pračku na prádlo nebo třeba myčku na nádobí. Materiálů a tvarů těchto pomůcek je dnes velikém množství, jistě dokážete dobře odhadnout, jak můžete vaši houbičku nejlépe očistit. Hospodyňky také doporučují uskladnění houbičky v roztoku s bělidlem, které ji utrží v dobré kondici déle.  

Jednoduchý trik, jak zbavit houbičku zápachu

Jednoduchým a velmi účinným trikem, jak zbavit houbičku pachů, je použití vysoké teploty v mikrovlnné troubě. Houbička nebo hadřík musejí být mokré, aby je mikrovlnka nezačala pálit. Raději nikam neodcházejte a kontrolujte stav v mikrovlnce. Tento způsob je rychlý a nanejvýš účinný.

Mikrovlnná trouba, praktický pomocník v moderní kuchyni. Mikrovlnná trouba nejefektivněji likviduje bakterie na houbičce.  Zdroj: Feng Yu / Shutterstock.com

Houbička na nádobí pod mikroskopem

Problém s bakteriemi v houbičce, respektive zápachem, je ten, že stoprocentně jej nic nezlikviduje. Podle studie z univerzity v německém Furtwangenu z roku 2020 je na jednom krychlovém centimetru houby až osmdesát milionů bakterií. Jednoduše řečeno, i když bakterie zničíte v mikrovlnce, tak se jich zcela nikdy nezbavíte. Velmi rychle se opět rozmnoží a houbička začne znova zapáchat. Profesor Egert, který výzkum vedl, sice sám řekl, že majoritní většinu nálezů tvořily bakterie, ale v houbách na mytí nádobí byly objeveny i viry a mikroorganismy jako améba nebo také plísně. Co to pro nás znamená?

Bakterie a plísně na houbičce na mytí nádobí. Bakterie a plísně na houbičce na mytí nádobí. Zdroj: Profimedia

Mýt či nemýt houbičkou na nádobí

Ve výsledku se třou dva přístupy. Buď chcete absolutně čistou houbičku a pak je třeba pravidelně ji obměňovat a nahradit novou, ale je to přístup značně neekologický neboť vzniká další odpad. Nebo se smíříte s bakteriemi, které jsou stejně všude kolem nás. V takovém případě můžete houby a hadříky pravidelně prát. Tím rozhodně snížíte nejen množství bakterií a mikroorganismů, ale také zápach.

Zdroje: https://www.hs-furtwangen.dehttps://housewifehowtos.com

Akční letáky