Houbička je měkká, savá a „akorát do ruky“. Není divu, že při mytí nádobí nebo při úklidu dokáže do sebe dostat velké množství špíny, mastnoty a nečistot. Na jednu stranu je to dobře, protože vám usnadní práci. Ale je také potřeba počítat s tím, že kromě absorbování nepořádku do sebe dostává i velké množství bakterií. A to už je problém.

Autor videa Thaitrick vám ukáže, jak využít houbičky na mytí. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Semeniště bakterií

Německý vědec Markus Egert v roce 2017 zkoumal 14 použitých houbiček na nádobí. A co zjistil? Podle něj je tenhle úklidový prostředek daleko zaneřáděnější než toaleta! Jedna jediná houbička na nádobí může mít až 362 druhů bakterií. A jenom na 1 kubickém centimetru plochy tohoto „čisticího molitanu“ jich najdete neuvěřitelných 82 miliard!

Pozor na záměnu!

Podle vědců je na trhu nepřeberné množství houbiček a každá z nich je dobrá na něco jiného. Jedna si poradí se zaschlými skvrnami, jiná spíš vyčistí sklo a další zase drsnější povrchy. Některé typy houbiček lze využít i k pečování rostlin! Problém nastává, když v domácnosti je více než jedna houbička a účel se jednoduše zamění. Třeba když houbičku na nádobí omylem spletete s houbičkou, kterou používáte na čištění lednice nebo umyvadla. Každá tahle „špínolapka“ má svůj podíl bakterií a s novým (často nanadálým) posláním, si ho může zdvojnásobit.

Obdelníci a „roháči“

Abyste v houbičkách neměli nepořádek, můžete se odlišit barvou. Nebo zkrátka jen vzít nůžky a ustřihnout buďto jeden nebo dva rohy. Takhle „zastřižená“ úklízecí pomůcka může být snadněji identifikovatelná i pro členy domácnosti. Všichni budou vědět, že houbička na nádobí je vcelku, ale ta úklidová zkrátka má o jeden růžek míň.

Jak je dezinfikovat

Většina odborníků doporučuje houbičky často obměňovat. Pro šetřílky je tu varianta, kdy je možné tyhle „molitanové pomocníky“ pořádně vydezinfikovat. Jak na to: Houbičku vyvařte ve vodě a poté ji na několik hodin namočte do stolního cta. Ten jí nejen dočistí,ale zároveň zbaví zápachu. Bude skoro jako nová.

Související články

Zdroje: www.flowee.cz, www.nasdum.eu