Hřebíček se dostal do Evropy ve 13. století. Přivezli ho arabští kupci, kteří ho vydávali za přírodní lék na spoustu nemocí. Už v první lékařských spisech se o hřebíčku mluví v superlativech. Naši předkové ho používali jako osvědčenou medicínu proti ledvinovým kamenům, menstruačním či trávicím obtížím. Ženy u sebe nosily hřebíček, když je trápila migréna. A muži? Ti ho používali coby stimulátor potence.

Na videu Wkutilcz najdete další tipy, jak využít hřebíček. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Úleva při bolesti zubů

Lidoví léčitelé z hřebíčku používali výhradně poupata. Obsahovala totiž velké procento silice, která prokazovala vysoké antibakteriální a narkotizující účinky. Hřebíčkový prášek se využíval zejména ve středověké stomatologii, kdy tlumil vleklé bolesti zubů. Útěchu znamenal i pro ty, které trápily kožní problémy. Hřebíčková silice dokázala utlumit akné, ošklivé kožní choroby, ale i obyčejné bodnutí hmyzem.

Prášek proti hmyzu

Hřebíček je praktické koření a dá se využít i dnes. V jižních zemích ho například používají jako přírodní odpuzovač hmyzu. Hřebíček totiž obsahuje silici eugenol, která vyžene z dosahu veškerou „lezoucí“ i „létající“ havěť, včetně komárů, vos a much. Hřebíčkové aroma odpuzuje i parazity jako jsou blechy či štěnice, proto se hřebíčkové hlavičky melou na prášek a dávají se podél oken, dveří nebo dokonce i pod postel. Možná by tento tip dnes ocenili ve Francii, kde se štěnice rozmohly a zamořují byty...

Nálev jako repelent

Účinný proti hmyzu je i hřebíčkový nálev. Připravíte si ho snadno. Stačí lžíci hřebíčkové drti zalít horkou vodou a nechat pár hodin odstát. Nálev pak stačí přecedit přes plátýnko a nalít do rozprašovače. Funguje jako repelent, ale i odpuzovač hmyzu v jednom. V (pod)zimních měsících sice není sezóna hmyzu v plném proudu, ale najdou se i tací, kteří vám otravují život celoročně. Řeč je o pavoucích. Pokud tento lezoucí hmyz dvakrát nemusíte, poprašte drceným hřebíčkem všechny kouty, kde by se mohli křižáci, sekáči či pokoutníci zdržovat. Uvidíte, že nezvaných hostů ubyde a navíc váš příbytek bude hezky vonět po hřebíčku.

Související články

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, https://living.iprima.cz