Péče o hrob se zpravidla liší podle jednotlivých ročních období. V létě jsou největším nepřítelem živých dekorací hrobů především horké tropické dny a nadměrné sucho. Proto byste měli k výzdobě vždy volit odpovídající rostliny. Před konkrétní volbou je také nutné zvážit samotné umístění hrobu. Především to, jestli je alespoň částečně ochráněn před náporem prudkých slunečních paprsků. Čím tedy osázet hrob v létě, aby byl nádherný a prakticky bezúdržbový?

Jak vyrobit zajímavou dekoraci na hrob se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Osázený hrob nebo nádoby

Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi na hrobech živé rostoucí rostliny, nejprve celkově zvažte situaci, kde je přesně umístěný a jaké budou mít rostliny světelné podmínky, jaká je na něm půda a jak často můžete chodit vybrané rostliny či květiny během léta zalévat.

Vybranou zeleň můžete vysázet nejen na hrob, ale využít lze i zajímavě osázené nádoby, nejlépe samozavlažovací. Mějte však na paměti, že rostliny vysazené do půdy mají mnohem lepší možnosti hospodaření s vláhou. Stejně tak nemusíte osazovat rostlinami celou plochu hrobu, lze využít jen jeho část, kdy rostliny zajímavě umístíte například do obrazců a vzorů.

Vsaďte na rozchodníky

Pokud je hrob umístěn v lokalitě, kde je po celý den slunce, volte odolné rozchodníky. Bez problémů snesou sucho i horko, a navíc můžete kombinovat různé druhy. Jejich dužnaté lístky si v sobě vláhu udrží po dlouhou dobu. Zároveň mají nevšední a zajímavé květy, které působí decentním a vkusným dojmem.

Perfektní jsou i netřesky

Netřesky jsou další rostlinou s minimálními nároky na vláhu. Dokonce se jim velice dobře daří v obyčejném písku a štěrku. I v tomto případě můžete vybírat z nepřeberného množství druhů a nebát se zajímavých kombinací. Pokud necháte netřesky šířit, vytvoří postupně barevný koberec.

Horko zvládnou i některé trvalky

Pokud chcete mít hrob odekorován trochu pestřejšími barvami, můžete vysadit i některou z trvalek, které jsou také odolné i v suchých a horkých dnech. Ideálním řešením je například barvínek, je totiž naprosto nenáročný a opět lze kombinovat druhy, a to i v rámci rozdílné barevnosti. Nejčastěji je najdete v bílém, modré, růžovém nebo fialovém odstínu.

Sáhnout můžete také po plamenkách, lze si pořídit i jejich dvoubarevné varianty.

Z trvalek jsou vhodnou kráskou i hvozdíky. Přestože kvetou převážně na přelomu jara a léta, jejich zeleň pokryje hrob krásnými listy až do počátku podzimu. I tady si užijete barevných variant, kvetou nejčastěji bíle, růžově, rudě, ale jsou i mramorované varianty.

Nenáročné bylinky

Hrob lze také zkrášlit voňavými bylinkami. Mnoho z nich totiž nevyžaduje velké množství vláhy a poměrně dobře snášejí i prudké slunce. Kvetou různými kvítky v pastelových odstínech, a navíc mnoho z nich i krásně voní. Vyzkoušet můžete například šalvěj, tymián nebo mateřídoušku, ale velice efektně vypadá i nenáročná levandule.

Související články

Zdroje: www.kupi.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.primanapady.cz