Zdroje: veda.instory.cz, idnes.cz, denik.cz

Každé léto se nad Českou republikou přežene několik bouřek, přičemž některé z nich jsou doprovázeny ohromným množstvím blesků. I když se zpoza okna může zdát, že jde o krásnou a vzrušující podívanou, blesky v sobě skrývají obrovskou ničivou sílu, která může napáchat škody za statisíce korun anebo dokonce škody na životech.

Ochrana před bouřkou

A právě před nebezpečnými blesky je nutné se chránit pomocí hromosvodu, který v případě zásahu do domu odvede elektrický výboj do země, na níž se rovnoměrně rozprostře. Alespoň tak tedy fungují hromosvody, které jsou nainstalované správně.

Špatně fungující hromosvod

Na každém hromosvodu je třeba dělat pravidelné kontroly. Jednou za čtyři roky musí tato ochrana před blesky projít revizí, u níž je nutné, aby ji provedl k tomu způsobilý odborník. Ke kontrole hromosvodu musí dojít i poté, co do něj udeřil blesk.

Během čtyř let ale můžete stav hromosvodu zběžně zkontrolovat i sami. Všímejte si hlavně toho, zda se na něm neobjevila koroze či zda není nějakým způsobem poškozen. Pokud se vám na vašem hromosvodu cokoliv nezdá, vždy se vyplatí pro vlastní klid kontaktovat odborníka.

Nesprávně fungující hromosvod totiž může napáchat více škody než užitku. Zároveň může pro váš dům představovat mnohem větší riziko, než kdybyste hromosvod vůbec neměli. Kovy, ze kterých je hromosvod vyrobený, přirozeně přitahují elektrický výboj. A pokud blesk vrazí do hromosvodu, který špatně funguje, namísto toho, aby byl elektrický výboj blesku odveden do země, vybere si jinou trasu. Může se například svézt po televizních kabelech, anebo rozvodech elektřiny a zničit je. Během své cesty po domě pak může úder blesku způsobit také požár.

Lepší žádný hromosvod než nesprávně sloužící

Ne každý má povinnost mít na svém domě hromosvod a jeho pořízení ve spoustě případů závisí přímo na majiteli. Výjimkou jsou pak jen lidé žijící ve vyšších výškách, kde pochopitelně častěji hrozí zásah bleskem. V každém případě se vyplatí mít hromosvod na domě nainstalovaný, avšak pravidelně dohlížet na to, aby fungoval, jak má.